21.4 C

Μεγάλο «διπλό» για Έβερτον, σοκ στο 96′ αλλά πρώτος βαθμός για Νιούκαστλ (vid)

Αήττητη παρέμεινε μετά από 3 αγωνιστικές η Έβερτον του Ράφα Μπενίτεθ που σταμάτησε τη φόρα της Μπράιτον του 2/2. Οι Μπλε επιβλήθηκαν με 2-0 στο Amex χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Γκρέι στο 41′ με πλασέ, ενώ στο 58′ ο Κάλβερτ-Λιούιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ από την άσπρη βούλα.

Η Νιούκαστλ βρέθηκε μερικά λεπτά μακριά από την πρώτη της νίκη, αλλά τελικά αρκέστηκε στον έναν βαθμό καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Σαουθάμπτον.

Ο Γουίλσον έδωσε προβάδισμα στις Καρακάξες, ωστόσο ο Ελιουνούσι επανέφερε τις ισορροπίες στο 74′. Ο Σεντ-Μαξιμέν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 2-1, ωστόσο οι Άγιοι έμειναν ζωντανοί στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ-Πράουζ.

Η Λέστερ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-1 της Νόριτς εκτός έδρας. Στον πάγκο για τα Καναρίνια έμεινε ο Δημήτρης Γιαννούλης, ενώ εκτός αποστολής ήταν ο Χρήστος Τζόλης.

Το σκορ άνοιξε ο Βάρντι στο 8ο λεπτό μετά το γύρισμα του Ρικάρντο, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με την εκτέλεση πέναλτι του Πούκι. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Ολμπράιτον στο 76′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 28/8

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 5-0 (7′ Γκουντογκάν, 12′, 84′ Φεράν Τόρες, 43′ Ζεσούς, 53′ Ρόδρι)

Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ 1-1 (13′ Μπουενδία / 7′ Τόνεϊ)

Μπράιτον – Έβερτον 0-2 (41′ Γκρέι, 57′ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 2-2 (55′ Γουίλσον, 90+1′ Σεντ-Μαξιμέν / 74′ Ελιουνούσι, 90+6′ πεν. Γουόρντ-Πράουζ)

Νόριτς – Λέστερ 1-2 (44′ πεν. Πούκι / 8′ Βάρντι, 76′ Ολμπράιτον)

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (39′ Φορνάλς, 68′ Αντόνιο / 58′, 70′ Γκάλαχερ)

Λίβερπουλ – Τσέλσι (19:30)