16.6 C

Μεγάλο «διπλό» ο Πανιώνιος, 2-1 την Ξάνθη

Ο Πανιώνιος πήρε μία πολύτιμη νίκη κόντρα στην Ξάνθη, καθώς επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας και πλέον έχει 2 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ξεκολλώντας ουσιαστικά από την αφαίρεση που του είχε υποβληθεί.

Στην Ξάνθη Arena, ο Πανιώνιος ήθελε τη νίκη για να μπορέσει να ξεφύγει από την αφαίρεση βαθμών που τον ακολουθούσε από την αρχή της σεζόν.

Έτσι, ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με τον Αραμπούλι Μπανανά στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα μπόρεσαν να ισοφαρίσουν με τον Χρήστο Λισγάρα.

Οι «κυανέρυθροι» δεν τα παράτησαν όμως και κυνήγησαν τη νίκη και έτσι ο Αραμπούλι χρήστικε σκόρερ για δεύτερη φορά όταν στο 67ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάρλος Αμπάντ.

Ο Πανιώνιος τελικά κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Ξάνθη, επικρατώντας 2-1 της τοπικής ομάδας και έτσι άφησε πίσω του την αφαίρεση βαθμών, χωρίς ωστόσο, να φύγει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ξάνθη: Αμπάντ, Σόσα, Καρακασαλίδης, Λισγάρας, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς (63′ Ντε Λούκας), Μουλέν (75′ Τέρκι), Στέρτζεον, Τζουρίσκοβιτς, Τεσέιρα, Ρενέλα (54′ Ντε Αμορίμ).

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Λυμπεράκης (92′ Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Άρτσε (81′ Τσιλούλης), Παπανικολάου, Οικονομίδης, Μασούρας (61′ Καμαρά), Αραμπούλι