22.5 C

Οι Γάλλοι πέταξαν την Team USA έξω από τα ημιτελικά!

Τα πολλά προβλήματα απουσιών δεν επέτρεψαν τελικά στις ΗΠΑ να διεκδικήσουν ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Γαλλία έγινε η πρώτη ομάδα μετά το 2006 που σε επίσημο παιχνίδι νικά την Team USA, αποκλείοντας την ομάδα του Πόποβιτς από τη φάση των ημιτελικών με 89-79.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα επιθετικές. Η Γαλλία από την πλευρά της εκμεταλλευόταν λάθη των αντιπάλων της, οι οποίοι πάντως έβρισκαν τις λύσεις και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 18-16, έχοντας 3/7 τρίποντα και άλλα τόσα δίποντα, αλλά και 5 σφάλματα.

Στη συνέχεια το σύνολο του Κολέ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Φουρνιέ να δείχνει τον δρόμο. Από την άλλη οι Αμερικανοί αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τα ποσοστά ευστοχίας να πέφτουν κατακόρυφα, την ώρα που αμφότερες οι ομάδες δεν έπαιζαν ιδιαίτερα ομαδικά έχοντας από 5 ασίστ. Η Γαλλία πάντως από την πλευρά της έβρισκε πόντους και από επιθετικά ριμπάουντ, με τον Γκομπέρ στην άμυνα παράλληλα να είναι ο φόβος και ο τρόμος των επιθετικών.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι νικητές μπόρεσαν να «χτίσουν» μία καλή διαφορά, την οποία λίγο-λίγο, όμως, οι ΗΠΑ ροκάνισαν, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να παίζει μόνος του, κρατώντας ζωντανή την πατρίδα του, για την οποία αποδείχτηκε «κλειδί» και η επιλογή του Πόποβιτς να χαμηλώσει το σχήμα.

Με το σκορ στο 66-63 μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι δύο αντίπαλες ομάδες για να δώσουν «μάχη» για τη νίκη και αυτό έγινε. Ακολούθησε ένα απολαυστικό δεκάλεπτο, όπου η Γαλλία είχε καλύτερο ρυθμό, τον οποίο ποτέ δεν μπόρεσε να ανακόψει η Team USA, από την οποία «κόλλησε» ο ηγέτης της, Μίτσελ.

Κάπως έτσι και με τους Φουρνιέ, Γκομπέρ και Ντλίκινα να είναι ασταμάτητοι οι Γάλλοι πήραν τη μεγάλη νίκη και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-45, 66-63, 79-89