19.2 C

Μεξικό – Γαλλία 4-1: Πάρτι των Μεξικανών απέναντι στα… τρίτα των «τρικολόρ»

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σημειώθηκαν όλα τα τέρματα της αναμέτρησης, το Μεξικό έκανε πάρτι απέναντι στα τρίτα της Γαλλίας και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου στο Τόκιο.

Σε ματς για τον Α’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά οι Μεξικανοί παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι από την ολυμπιακή ομάδα της Γαλλίας (δεν έχει ούτε έναν παίκτη από το πρόσφατο Euro) και χάρη σε ένα επιθετικό κρεσέντο στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μία άνετη και εμφατική νίκη με 4-1.

Ο Βέγκα άνοιξε το σκορ για το Μεξικό νωρίς στην επανάληψη (47′) και ουσιαστικά ανάγκασε τους πιο συντηρητικούς -μέχρι εκείνη την ώρα- Γάλλους να ανεβάσουν τις γραμμές τους ψάχνοντας την ισοφάριση.

Ωστόσο αυτό το πλήρωσαν στην κόντρα επίθεση, όταν ο Κόρνοβα με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 55′, βάζοντας δύσκολα στους Γάλλους.

Ο πιο έμπειρος παίκτης των «τρικολόρ» στο συγκεκριμένο τουρνουά (Ζινιάκ) μείωσε προσωρινά από το σημείο του πέναλτι (69′), αλλά η χαρά του κράτησε λίγο καθώς μέχρι το 90′ ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 4-1 χάρη στις εκτελέσεις των Αντούνια και Αγκίρε.

Στο άλλα ματς της ημέρας (22/07) η Ισπανία «κόλλησε» στο 0 με την Αίγυπτο, η Ακτή Ελεφαντοστού επικράτησε δύσκολα με 2-1 την Σαουδική Αραβία και η Νέα Ζηλανδία κέρδισε με 1-0 τη Νότια Κορέα για τον Β’ όμιλο.

Συνέχεια με τις αναμετρήσεις: Αργεντινή – Αυστραλία (13:30) και Βραζιλία – Γερμανία (14:30).