15 C

Μια ανάσα από το… θαύμα η Σάκκαρη (vid)

Τεράστια νίκη πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη κόντρα στη Βίνους Γουίλιαμς και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά Silicon Valley Classic στο τένις

Το άστρο της Μαρίας Σάκκαρη στο παγκόσμιο τένις λάμπει, καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στη συμμετοχή της σε τελικό διοργάνωσης WTA.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε ένα ακόμα… θαύμα στο τουρνουά Silicon Valley Classic, καθώς απέκλεισε τη Βίνους Γουίλιαμς με 2-0 σετ (6-4, 7-6) σε 1 ώρα και 44 λεπτά και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η Σάκκαρη θα περιμένει την αντίπαλο της από το ζευγάρι Ελιζέ Μέρτενς (Νο.15) και Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου (Νο.24).

Με τη νίκη της επί της Βίνους (Νο.14), η 23χρονη πρωταθλήτρια εξασφάλισε την επιστροφή της στο Top 40 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς αναμένεται να ανεβεί από το Νο.49 στο Νο.35.

Όσο αναφορά την αναμέτρηση η Σάκκαρη είχε κακό ξεκίνημα στο ματς με τη Βίνους, καθώς ήταν πίσω με 0-3 στα γκέιμ. Όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε τρομερό ντεμαράζ, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο σετ και με 5 σερί γκέιμ κατάφερε να κάνει το 1-0 στα σετ και ήταν πολύ κοντά στο… θρίαμβο.

Μετά από δύο ανταλλαγές μπρέικ στο δεύτερο σετ, η 38χρονη Αμερικανίδα έσπασε ξανά το σερβίς της Μαρίας και βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 3-5.

Η Σάκκαρη, όμως, όχι μόνο βρήκε την απάντηση (4-5), αλλά έσβησε στο επόμενο γκέιμ και δύο σετ πόιντ της μεγάλης αντιπάλου της και ισοφάρισε σε 5-5.

Δεν μπόρεσε, ωστόσο, να καθαρίσει το ματς όταν σημείωσε νέο μπρέικ και σέρβιρε για τη νίκη στο 6-5, οπότε οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί η Μαρία ήταν ισοπεδωτική και χάνοντας μόνο δύο πόντους έφτασε στην τεράστια νίκη!