16.4 C

Μια ήττα που δεν πείραξε κανέναν και η νοοτροπία που θα πονέσει πολλούς

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τη Μόσχα πληρώνοντας ένα ακόμα κακό δεκάλεπτό του, αφού στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ η ομάδα του Πειραιά ήπιε θάλασσα, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να του πάρουν τον αέρα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν ότι μπορούν να κερδίσουν κάθε αντίπαλο, όμως είναι σημαντικό να καταλάβουν οι οπαδοί τους ότι αυτό δεν τους απαγορεύει και μια ήττα, από ένα εκ των φαβορί της διοργάνωσης.

Ήττες σαν την χθεσινή δεν βγάζουν τους Πειραιώτες εκτός προγράμματος. Η ΤΣΣΚΑ είναι μια ομάδα που κάθε χρόνο πρωταγωνιστεί στη διοργάνωση και στοχεύει πάντα στην κατάκτηση του τροπαίου. Η ΤΣΣΚΑ μπορεί να είχε τρεις σημαντικές απουσίες (Μιλουτίνοφ, Σενγκέλια, Γκριγκόνις), όμως ο Ιτούδης έχει την ευτυχία να διαθέτει μερικούς από τους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης που είναι ικανοί να φέρουν τούμπα κάθε αγώνα.

Η Αρκούδα βρήκε στο πρόσωπο του Κλάιμπερν τον άνθρωπο που έβγαζε τα κάστανα από τη φωτιά κάθε φορά που οι Πειραιώτες έκαναν την αντεπίθεσή τους για να επιστρέψουν στο ματς και τελικά πανηγύρισε μια ακόμα νίκη, ρίχνοντας τον Ολυμπιακό στο 3-2.

Ένα από τα παράδοξα του αγώνα είναι ότι ο Ολυμπιακός επικράτησε των Ρώσων στις τρεις από τις τέσσερις περιόδους, όμως του στοίχισε ακριβά η κακή του απόδοση στο β’ δεκάλεπτο, όταν η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε από το -5 και τελικά έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με δέκα πόντους.

Πολλοί είναι αυτοί που αναρωτιούνται γιατί ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέποντας τον Ντόρσεϊ σε δαιμονισμένη κατάσταση (σημείωσε 14 πόντους στο α’ δεκάλεπτο με 4/4 τρίποντα κι 1/1 δίποντο) τον άφησε σε ολόκληρη την περίοδο στον πάγκο. Ο κόουτς του Ολυμπιακού σε κάθε αγώνα φέτος κάνει το ίδιο ροτέισον ξεκινώντας σχεδόν πάντα τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ στο β’ δεκάλεπτο αλλάζουν σχεδόν όλοι οι βασικοί.

Το εξήγησε ο ίδιος στη συνέντευξη Τύπου, ότι εφόσον ένας παίκτης παίζει 40 λεπτά, δεν έχει τις ανάσες που χρειάζονται στο τέλος. Θυμηθείτε πέρυσι π.χ. τον Σλούκα ο οποίος έπαιζε συνεχώς και σε κάποια κρίσιμα ματς ήταν μοιραίος παίκτης στα τελευταία δευτερόλεπτα, επειδή του κρεμόταν η γλώσσα ως το πάτωμα!

Το πρώτο ζητούμενο φέτος για τον Ολυμπιακό δεν είναι να βρει έναν παίκτη να τα κοπανάει από όπου βρει (αν συμβεί κι αυτό φυσικά είναι καλοδεχούμενο), αλλά να παίζει σκληρή άμυνα και μέσα από αυτή να γεννάει τις επιθέσεις του. Το πρόβλημα στη Μόσχα λοιπόν ήταν η αδυναμία του Ολυμπιακού να εκτελέσει το αμυντικό του πλάνο. Βασικά, να σταματήσει τον Κλάιμπερν ο οποίος εξέθεσε όποιον παίκτη πήγε να τον μαρκάρει, εκτός από τον Ζαν Σαρλ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός Ερυθρόλευκος που κατάφερε να του κόψει την σύνδεση με το καλάθι.

Σε αυτό προσθέστε το γεγονός ότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν βρήκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των Σενγκέλια και Μιλουτίνοφ και να χτυπήσουν τους Ρώσους μέσα στη ρακέτα τους, όπως και τα λάθη της ομάδας του Πειραιά. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν 14 έναντι 6 της ΤΣΣΚΑ, η οποία αξιοποίησε ότι της έδωσε ο Ολυμπιακός κι έτσι στο τέλος ήταν αυτή η ομάδα που χαμογέλασε.

Οι Ερυθρόλευκοι πάντως παρά την ήττα δείχνουν ότι φέτος έχουν αλλάξει πολλά στο λιμάνι. Ένα παράδειγμα είναι οι δηλώσεις του Ντόρσεϊ. Ο ομογενής γκαρντ δήλωσε προβληματισμένος που η ομάδα του ακόμα δεν έχει κερδίσει εκτός έδρας. Ο Ολυμπιακός μακριά από το ΣΕΦ έχει αντιμετωπίσει μόνο την Μπαρτσελόνα και την ΤΣΣΚΑ, δηλαδή δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Euroleague. Όταν ένας παίκτης σου δηλώνει απογοητευμένος από τέτοιες ήττες, καταλαβαίνει κανείς ότι το ανάστημα της ομάδας έχει μεγαλώσει και το ζητούμενο πλέον είναι η νίκη σε κάθε ματς. Δεν υπάρχουν φέτος παιχνίδια που στο μπλοκάκι του προπονητή είναι σημαδεμένα ως ήττες εντός προγράμματος και αυτό είναι ένα μεγάλο συν για τους παίκτες του Μπαρτζώκα.

Πλέον ακολουθούν τρεις εντός έδρας αναμετρήσεις με τις Άλμπα, Φενέρμπαχτσε και Μονακό. Σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός τα πάρει και τα τρία, θα βρίσκεται κατά πάσα πιθανότητα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και θα είναι πιο άνετος στη συνέχεια.

Για να συμβεί όμως αυτό άπαντες θα πρέπει να παρουσιάσουν το καλό τους πρόσωπο και όχι αυτό που είδαμε στη δεύτερη περίοδο της Μόσχας. Κάτι ανάλογο είχε σμβεί και στη Βαρκελώνη, όμως τελικά οι Καταλανοί πήραν το ματς στην παράταση και με τη βοήθεια των διαιτητών.

Οι μεγάλες ομάδες διορθώνουν το κακό πριν τριτώσει… Αυτό πρέπει να κάνει και ο Ολυμπιακός που αν συνεχίσει να αγωνίζεται έτσι, στο μέλλον θα κάνει πολλές ζημιές στη διοργάνωση…