21.2 C

Miami Open: Ήττα στα σημεία για τη Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Miami Open, γνωρίζοντας οριακή ήττα από την Μπιάνκα Αντρεέσκου με 2-1 σετ, στον ημιτελικό που ολοκληρώθηκε το πρωί της Παρασκευής (2/4)

Ο ημιτελικός του Miami Open ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 08:30, το πρωί της Παρασκευής (2/4), και η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά.

Η Ελληνίδα τενίστρια πάλεψε σκληρά στη Φλόριντα, αλλά ηττήθηκε από την Μπιάνκα Βανέσσα Αντρεέσκου με 2-1 σετ, κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, χάνοντας δύο σετ στο τάι μπρέικ.

Η Καναδέζα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ στο όριο με 7-6 games. Η Σάκκαρη έχασε δύο σετ πόιντ στο καθοριστικό game και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0.

Η Μαρία Σάκκαρη ισοφάρισε σε 1-1 σετ, κατακτώντας το δεύτερο σετ με άνεση και 6-3 games, ενώ στο τρίτο και τελευταίο σετ έγινε ξανά μάχη και η Ελληνίδα μαχήτρια έχασε και πάλι οριακά με 7-6 games.

Η 20χρονη Αντρεέσκου είναι νούμερο 9 στην παγκόσμια κατάταξη και κατάφερε να επικρατήσει σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό, κρατώντας την ψυχραιμία της στις κρίσιμες φάσεις. Η Σάκκαρη τα έδωσε όλα και έφτασε κοντά στη συμμετοχή σε έναν τελικό, αλλά η 25χρονη τενίστρια γνώρισε την ήττα στα σημεία, βγάζοντας σημάδια κούρασης στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ.

Στον τελικό του Miami Open η Αντρεέσκου θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει της Ελίνα Σβιτολίνα με 2-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά (6-3, 6-3).