19.7 C

Μίλαν – Ατλέτικο 1-2: Με πέναλτι στο 97′ υπέταξε τους Ροσονέρι των 10 παικτών

Υποταγή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων! Η κακή Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε πολύ δύσκολα – με ανατροπή – με 2-1 της Μίλαν στο Σαν Σίρο και έκανε σεφτέ στον όμιλο μετά την γκέλα της πρεμιέρας απέναντι στην Πόρτο.

Η Μίλαν μπήκε ορεξάτη και η πίεση απέδωσε καρπούς στο 20ό λεπτό, με τον Λεάο να βρίσκει δίχτυα και να δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα που της άξιζε.

Η Ατλέτικο παρότι αμύνθηκε με πολλούς παίκτες μέσα στην περιοχή, επέτρεψε στην ομάδα του Πιόλι να αλλάξει εύκολα την μπάλα, η οποία έμεινε για ώρα στα πόδια του Μπραΐμ Ντίαθ πριν στρώσει για τον Πορτογάλο επιθετικό και εκείνος σημειώσει το 1-0.

Ο Μενιάν δεν χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο ημίχρονο, ακόμα και μετά το 29ο λεπτό όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κεσί. Ο αμυντικός χαφ των Ροσονέρι – παρά τις διαμαρτυρίες – αντίκρισε την κάρτα για μαρκάρισμα με τις τάπες στον Μάρκος Γιορέντε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η Μίλαν πήγε άνετα στα αποδυτήρια, αφού δεν απειλήθηκε, ενώ «θυσιάστηκε» ο Ρέμπιτς για να μπει στο ματς ο Τονάλι και να παραμείνει οχυρωμένο το κέντρο του ιταλικού συλλόγου. Από την άλλη πλευρά, ο Σιμεόνε έριξε στο ματς τον Φέλιξ αντί του Τρίπιερ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και στη συνέχεια έβαλε τον Λόντι αριστερά για να κερδίσει η ομάδα του σε πλάτος και ανεβάσματα από τα αριστερά.

Οι Ισπανοί αδυνατούσαν παρά τις αλλαγές να φανούν απειλητικοί και παρά το 70% στην κατοχή της μπάλας δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Μενιάν. Στο 84′ όμως έμελλε να είναι ο Γκριεζμάν αυτός που θα βρει τελικά την εστία και δη τα δίχτυα για το 1-1 με υπέροχο σουτ.

Η Μίλαν κατέρρευσε πλήρως – έκανε υπερπροσπάθεια με δέκα παίκτες από το 29′ – και με μόλις μια τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος (ένα καλό σουτ του Φλορέντσι) δεν είχε ελπίδες για κάτι περισσότερο. Με το VAR δόθηκε πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για χέρι του Καλουλού και ο Σουάρες από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-2 σκοράροντας για πρώτη φορά στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση μετά από 6 χρόνια!

ΜΙΛΑΝ (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Τεό Ερναντές, Τομόρι, Σαλεμάκερς (81′ Καλουλού), Κεσί, Μπενασέρ (81′ Φλορέντσι), Ντίαθ (57′ Ζιρού), Λεάο (57′ Μπαλό Τουρέ), Ρέμπιτς (34′ Τονάλι)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (40′ Ζοάο Φέλιξ), Χιμένες, Φελίπε, Ερμόσο (46′ Λόντι), Μάρκος Γιορέντε, Κόκε (61′ Γκριεζμάν), Κοντογκμπιά (64′ Λεμάρ), Καράσκο (46′ Ντε Πάουλ), Κορέα, Σουάρες