17.8 C

Μίλαν – Γιουβέντους 1-1: Ο Ρονάλντο έσωσε την παρτίδα με πέναλτι στις καθυστερήσεις

Ένα από τα χειρότερα φετινά της παιχνίδια εκτός έδρας έκανε η Γιουβέντους απέναντι στη Μίλαν που παραπαίει εδώ και πολλές εβδομάδες. Παρόλα αυτά, με πέναλτι του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις, η Μεγάλη Κυρία έμεινε… ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (1-1).

Η Μίλαν προηγήθηκε στην έδρα της με το γκολ του Ρέμπιτς στο 62′. Ο Κροάτης μεσοεπιθετικός ήταν εκείνος που έσπασε το… μπλόκο του Μπουφόν όταν με ωραία ενέργεια και πλασέ στην κίνηση από σέντρα του Καστιγιέχο έγραψε το 1-0.

Ωστόσο, η Γιουβέντους ήταν πολύ… σκληρή για να πεθάνει. Η αποβολή του Τεό Ερναντές 15 λεπτά πριν το φινάλε άλλαξε στις ισορροπίες. Ο Ρονάλντο στο 88′ σούταρε, ο Καλάμπρια βρήκε την μπάλα με το χέρι και στις καθυστερήσεις μέσω χρήσης VAR δόθηκε πέναλτι υπέρ της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι. Ο Πορτογάλος από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.