14.4 C

Εβδομήντα λεπτά όνειρο, δέκα λεπτά εφιάλτης…

Το καταπληκτικό γκολ του Γκερέρο έφερε τον Ολυμπιακό με προβάδισμα ως το 70', αλλά μέσα σε δέκα λεπτά οι Κουτρόνε και Ιγκουαΐν «σκότωσαν» κάθε ελπίδα για αποτέλεσμα στο Σαν Σίρο

Μέχρι το ρολόι να δείξει 70′, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ και μάλιστα δεν έδειχνε να ανησυχεί ιδιαίτερα. Μια κακή εκτίμηση του Σισέ έφερε την ισοφάριση δίχως καν έχει προηγηθεί πίεση και από εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι εμφάνισαν σημάδια κατάρρευσης…

Μέσα σε δέκα λεπτά της ώρας, από το 70’ μέχρι το 79’, ο Ολυμπιακός ακύρωσε μια σπουδαία εμφάνιση 70 λεπτών, έχασε 3-1 από τη Μίλαν στο Σαν Σίρο και δυσκόλεψε μόνος του τα πράγματα για τη συνέχεια στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Ήταν μία περίπου αναμενόμενη ήττα με αντίπαλο τη Μίλαν, αλλά πόνεσε με τον τρόπο που ήρθε.

Ενώ προηγήθηκε με την κεφαλιά του Γκερέρο στο 14’ και όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι φάνηκε να γέρνει προς τους ερυθρόλευκους, ήρθε αυτό το σκάρτο διαβολοδεκάλεπτο και τα σκέπασε όλα.

Ο Ολυμπιακός του πρώτους μέρους, αλλά και μέχρι το σημείο που δέχτηκε το πρώτο γκολ από τον Κουτρόνε στο 70’, ήταν σπέσιαλ. Ο Μαρτίνς προτίμησε να ξεκινήσει την ίδια ενδεκάδα, όπως αυτή με τον Λεβαδειακό. Κανένας εκ των θεωρητικά βασικών.

Αυτοί, λοιπόν, οι θεωρητικά αναπληρωματικοί έπαιξαν τέλεια, καθοδηγούμενοι μαεστρικά από τον Τουρέ στη μεσαία γραμμή και τον Κούτρη στην άμυνα. Ωραία μπάλα και αμέτρητες ελπίδες γέννησε αυτή η ομάδα. Όλα δούλευαν ρολόι. Το γκολ του Γκερέρο από την σέντρα – «ξυραφιά» του Κούτρη, έδωσε ψυχολογία.

Ο δε, Σισέ, ήταν μακράν ο κορυφαίος, μέχρι που ήρθε αυτό το αναπάντεχο δεκάλεπτο. Στο 70’ δεν τραβήχτηκε για να βγει οφσάιντ ο Κουτρόνε, στο 76’ «έφαγε» την ντρίπλα από τον Ιγκουαϊν και στο 79’ έβλεπε τη μπάλα να περνάει από μπροστά του και τον Κουτρόνε να ξανασκοράρει. Και τα τρία γκολ, από μαγικές μπαλιές του Τσαλχάνογλου. Προς το τέλος, ο Τσαλχάνογλου είχε και δοκάρι.

Τι κρατάει ο Ολυμπιακός από το ματς αυτό; Ότι ο Κούτρης είναι εδώ, ο Τουρέ είναι εγγύηση, ο Ναουέλ λειτούργησε ως ατομιστής που αν είχε κάνει πάσες στο πρώτο μέρος, ενδεχομένως ο Ολυμπιακός να έβαζε κι άλλο γκολ. Τα ίδια, έστω και σε μικρότερη κλίμακα, ισχύουν και για τον Φετφατζίδη.

Ο Τοροσίδης έδειξε ότι ξαναβρίσκει τον… Τοροσίδη του παρελθόντος, ο Γκιγιέρμε θετικός, ο Νάτχο πολύ καλός αλλά κουράστηκε. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν το βλέμμα του εκεί που… λοξοκοιτούσε εξαρχής: στο μεγάλο ματς με την ΑΕΚ που μπορεί να καθορίσει πολλά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος…

Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1

Εισιτήρια: 22.294

Γκολ: 70′, 79′ Κουτρόνε, 76′ Ιγκουαΐν – 14′ Γκερέρο

Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)

Βοηθοί: Νταγκλας Ρος, Φράνσις Κόνορ (Σκωτία)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης (72’Μεριά), Νάτχο, Γκιγιέρμε, Τουρέ (82΄Φορτούνης), Ναουέλ (72′ Ποντένσε), Φετφατζίδης, Γκερέρο.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα (54’Τσαλχάνογλου), Καστιγιέχο (54′ Κουτρόνε), Σούσο, Ιγκουαϊν, Ρομανιόλι, Μπακαγιόκο, Ζαπάτα, Μπίλια και Ροντρίγκεζ