15 C

Μίλαν – Παναθηναϊκός 2-1: Κολακευτική ήττα για τους κακούς Πράσινους (vids)

Ο Παναθηναϊκός πήρε γεύση Ευρώπης, έστω και σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, με τη Μίλαν να κάνει ό,τι θέλει στην Τεργέστη και να επικρατεί με το κολακευτικό για τους Πράσινους 2-1.

Ο Ολιβιέ Ζιρού έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (16′, 43′), έχοντας και ένα δοκάρι στο 59′, ενώ για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ο Φώτης Ιωαννίδης μείωσε σε 2-1 στο 77′, στη μοναδική καθαρή ευκαιρία για την ομάδα του, που δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στους ανώτερους Ροσονέρι. Ο Έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το κραυγαλέο λάθος του τερματοφύλακα Ταταρουσάνου και σκόραρε από κοντά.

Ζιρού

Στο «Νέρεο Ρόκο» της Τεργέστης ο Παναθηναϊκός έδωσε το τελευταίο φιλικό παιχνίδι για την καλοκαιρινή προετοιμασία του και πέρασε ένα ζόρικο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μίλαν, η οποία τον πίεσε πολύ. Στο 16′ η ιταλική ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν από βαθιά μπαλιά του Τομόρι, η άμυνα του Παναθηναϊκού συνελήφθη… κοιμώμενη και ο Γάλλος επιθετικός βγήκε στην πλάτη των αμυντικών, πλασάροντας με αριστερό σουτ στην κίνηση για το 1-0.

Στο 25′ ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την πρώτη τελική του προσπάθεια στο ματς, με ένα συρτό σουτ του Χατζηγιοβάνη, που μπλόκαρε εύκολα ο Μανιάν. Στο 43’ η Μίλαν διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ζιρού, ο οποίος «τρύπωσε» ξανά στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και μετά τη σέντρα του Καλάμπρια από δεξιά έκανε από κοντά το 2-0 με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν συνέχισε να πιέζει και έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά στο 51′ ο Ρέμπιτς πλάσαρε άουτ, ενώ στο 53′ ο Διούδης απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Καλάμπρια. Στο 59′ ο Ζιρού πήρε ξανά την μπάλα στην περιοχή, πέρασε με ντρίμπλα τον Διούδη, αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση, χτύπησε πρώτα πάνω στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού και ακολούθως στο δεξί δοκάρι, για να απομακρυνθεί στη συνέχεια η μπάλα από τους αμυντικούς της ελληνικής ομάδας.

Τελικά, μετά και τις πολλές αλλαγές που έγιναν, η Μίλαν «κατέβασε» ταχύτητα και ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει σε 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση. Στο 77′ ο Ιωαννίδης πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και μετά το πολύ ανοικτό κοντρόλ του Ταταρουσάνου, μπήκε «σφήνα», έκλεψε την μπάλα και από κοντά έκανε το 2-1.