14.3 C

Μίλαν – Βερόνα 2-2: Ούτε ο θεός δεν την ήθελε!

Η Μίλαν είδε την πρωταθλήτρια Γιουβέντους, αλλά και την Ίντερ να γκελάρουν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε χρυσή ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της στους έξι από τη Μεγάλη Κυρία, αλλά το βράδυ της Κυριακής έμεινε στο 2-2 με τη Βερόνα σώζοντας τον βαθμό στο 93′.

Η Βερόνα που είχε βάλει δύσκολα και στη Γιουβέντους στο Τορίνο προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ του Μπάρακ στο 6′. Σε στημένη φάση ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε το ότι η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ντοναρούμα και απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Με ακόμα πιο τυχερό σουτ που κόντραρε στον Καλάμπρια και κατέληξε στα δίχτυα έγινε το 0-2 στο 19′. Η Μίλαν μείωσε στο 27′ χάρη στο αυτογκόλ του Μανιάνι και στη συνέχεια έχασε ένα σωρό ευκαιρίες με αποκορύφωμα το πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς στο 65′.

Τελικά ο Σουηδός φορ… εξιλεώθηκε αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την κεφαλιά από τη συστημένη σέντρα του Καλάμπρια και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/11

Σασουόλο – Ουντινέζε 0-0

Σάββατο 7/11

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 2-0 (48′ Ζοάο Πέδρο, 69′ Νάντες)

Μπενεβέντο – Σπέτσια 0-3 (29′ Πομπέγα, 65′, 70′ Ενζολά)

Πάρμα – Φιορεντίνα 0-0

Κυριακή 8/11

Λάτσιο – Γιουβέντους 1-1 (15′ Ρονάλντο / 90+5′ Καϊσέδο)

Τζένοα – Ρόμα 1-3 (50′ Πιάτσα / 45+2′, 67′, 85′ Μιχιταριάν)

Αταλάντα – Ίντερ 1-1 (79′ Μίραντσουκ / 58′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Τορίνο – Κροτόνε 0-0

Μπολόνια – Νάπολι 0-1 (23′ Οσιμέν)

Μίλαν – Βερόνα 2-2 (27′ αυτ. Μανιάνι, 90+3′ Ιμπραΐμοβιτς / 6′ Μπάρακ, 19′ αυτ. Καλάμπρια)