19.9 C

Μιλάνο – Μπάγερν 92-89: Ο Σιλντς την πήρε από το χέρι και την… έστειλε Final-4!

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 92-89 στο «Mediolanum Forum», έκανε το 3-2 στην προημιτελική σειρά της Euroleague και εξασφάλισε την πρόκριση στο Final-4 για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης. Στον ημιτελικό της Κολωνίας θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η ιταλική ομάδα μπορεί να έχει τρεις κατακτήσεις (1966, 1987, 1988), αλλά η τελευταία της συμμετοχή σε Final-4 είχε καταγραφεί το 1992, στην Κωνσταντινούπολη, όταν και είχε καταλάβει την 3η θέση. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα άρχισε να παίρνει σημαντικό προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 στο 28′ (70-53), αλλά η Μπάγερν Μονάχου επιχείρησε μία εκπληκτική αντεπίθεση, φτάνοντας το ματς  στο -2, 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με καλάθι του Μπόλντγουϊν, ο οποίος μείωσε σε 91-89. Ο Σιλντς είχε 1/2 βολές και έκανε το 92-89 (χάνοντας τη δεύτερη βολή), 7 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ενώ ο Τσίπσερ επιχείρησε τρίποντο στο φινάλε, αλλά αστόχησε και το ματς έληξε με νικήτρια την Αρμάνι Μιλάνο. Πάντως, ο Γερμανός φόργουορντ είχε και την επιλογή του ελεύθερου Λούτσιτς στη γωνία, αλλά ο χρόνος πίεζε και αποφάσισε να σουτάρει ο ίδιος κάτω από χειρότερες προϋποθέσεις.

Ο Σαβόν Σιλντς έκανε το ματς της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, αλλά και της αθλητικής ζωής του γενικότερα, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους (ατομικό ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση)! Ο Αμερικανός, με την υπηκοότητα Δανίας, γκαρντ/φόργουρντ μέτρησε 4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο 31χρονος παίκτης πήρε την ομάδα του από το χέρι μετά το θετικό ξεκίνημα της Μπάγερν, που προηγήθηκε με 2-8 στο 3′ και 7-12 στο 6′. Με 15 προσωπικούς πόντους του Σιλντς, ήδη, σε 15 λεπτά αγώνα, η Αρμάνι Μιλάνο «έτρεξε» σερί 12-0 και προηγήθηκε με 33-22 στο 13′. Ο Σιλντς μέτρησε 18 πόντους στο πρώτο μέρος, όπου η ομάδα του προηγήθηκε με 50-40, έχοντας ο ίδιος 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και 1 κλέψιμο σε 13:29.

Σιλντς

Η γερμανική ομάδα μπορεί να είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο (18/26 και 69.2%), αλλά έχασε την επαφή της με το σκορ γιατί δεν μπορούσε να αναχαιτίσει τον Σιλντς και επειδή δεν απειλούσε καθόλου από το τρίποντο (0/4 και 0% στα πρώτα 20 λεπτά αγώνα). Παράλληλα, είχε 4/6 βολές σε αυτό το διάστημα (66.7%). Οι Ρέινολντς και Τζόνσον είχαν από 10 πόντους (5/6 δίποντα και 4/5 δίποντα αντίστοιχα), καθώς ήταν επικίνδυνοι κοντά στο καλάθι και . Από την πλευρά της, η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εύστοχη, μετρώντας 10/19 δίποντα (52.6%), 7/12 τρίποντα (58.3%) και 9/9 βολές (100%), ούσα απόλυτα συγκεντρωμένη.

Από εκεί και πέρα, η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε τη διαφορά στο +17 και το 70-53 στο 28′ χάρη σε δύο βολές του Πάντερ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συντηρούσαν διψήφια διαφορά και στην τέταρτη περίοδο, δείχνοντας πως θα φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση. Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου έκανε τεράστια προσπάθεια επιστροφής, έχοντας επιμέρους σκορ 20-31 στην τέταρτη περίοδο. Ο Χάινς έκανε το 82-66 με το 6ο εύστοχό του δίποντο (6/7), 05:51 πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά η βαυαρική ομάδα βρήκε το κουράγιο αντέδρασε, «τρέχοντας» επιμέρους σκορ 10-23 μέχρι το φινάλε!

Με τρίποντο του Σίσκο, η βαυαρική ομάδα μείωσε σε 83-77, 03:35 πριν από το τέλος, ενώ ο Ντιλέινι με προσωπικό σερί 5-0 (τρίποντο και δίποντο) έκανε το 88-77, 02:31 πριν από τη λήξη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι, είχε ακόμα… σφυγμό. Ο Τζόνσον μείωσε σε 88-79, ο Σιλντς έκανε το 91-79 με τρίποντο (01:18) και οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 10-0 σερί σε 49 δευτερόλεπτα! Τρίποντο ο Λούτσιτς, δίποντο και τρίποντο ο Ρέινολντς, δίποντο ο Μπόλντγουϊν. Ο Σιλντς λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος, χάνοντας την πρώτη του βολή στο ματς, 7 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε (1/2), αλλά το τρίποντο του Τσίπσερ, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, ήταν άστοχο, η μπάλα βρήκε μόνο ταμπλό και ο ΛεΝτέι πήρε το ριμπάουντ. Έτσι, η Αρμάνι Μιλάνο εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final-4 της Κολωνίας (28-30/5) για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας. Η εξαιρετική σεζόν της Μπάγερν Μονάχου ολοκληρώθηκε, καθώς η βαυαρική ομάδα για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία της έφτασε στα προημιτελικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-40, 72-58, 92-89.

Οι διαιτητές: Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ (Ισπανία), Γκίτις Βίλιους (Λιθουανία).