17.9 C

Μοιράστηκαν βαθμούς στο Περιστέρι Ατρόμητος και ΑΕΛ

Πρεμιέρα με ισοπαλία (1-1) για τον Ατρόμητο και την ΑΕΛ στο νέο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, έχοντας δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι, την ώρα που η Λάρισα, ούσα αποτελεσματική στο καλό της διάστημα στο πρώτο ημίχρονο έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Περισσότερο δραστήριοι ήταν στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως, όμως, να πραγματοποιούν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σ’ ένα αναγνωριστικό πρώτο 15λεπτο.

Οι Περιστεριώτες προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν κυρίως από τα δεξιά και μέσω του Νάτσου, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Μάλιστα, ο Έλληνας άσος ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ – με ομολογουμένως περίεργο τρόπο – στο 18′, όταν η σέντρα του, μολονότι δεν βρήκε κανέναν συμπαίκτη του, κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από κακή εκτίμηση του Κρίστινσον.

Το γκολ ξύπνησε τους «βυσσινί», οι οποίοι ανέβηκαν και προσπάθησαν να επαναφέρουν την ισορροπία στο σκορ, προεξάρχοντος του Μπούστος. Ένα σουτ αυτού ήταν η προειδοποίηση, προτού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς ο Μόρας με κεφαλιά στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι. Μιχαήλ, Μπούστος και Σετσέροβιτς ανησύχησαν ξανά τον κίπερ του Ατρομήτου, με τους παίκτες του Γρηγορίου να έχουν αρκετά καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Και ενώ τα δεδομένα είχαν ανατραπεί, ο Ατρόμητος έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ, με τον Μανούσο να δίνει στον Βέλλιο, ο οποίος έκανε το σουτ, που, όμως, σταμάτησε στο δοκάρι. Λίγο αργότερα η φάση αυτή αποδείχτηκε μία μόνο παρένθεση, μιας και η Λάρισα εξαργύρωσε την ανωτερότητά της στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις αυτού. Όλα ξεκίνησαν από τα πόδια του κορυφαίου Μπούστος, που έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει σε Γούτα και Νάτσο και να καταλήγει στον Μιλοσάβλιεβιτς που νίκησε τον Μέγερι με πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

Με μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ξεκίνησε η επανάληψη. Στο 50′ ο Βέλλιος βρήκε τον Μανούσο, ο οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Κρίστινσον πραγματοποίησε τη σωτήρια επέμβαση. Οι Περιστεριώτες, βέβαια ,παρουσίαζαν τουλάχιστον μέχρι τότε σημαντικά αμυντικά προβλήματα, με τους κενούς χώρους στο δικό τους μισό να είναι αρκετοί. Επιθετικά πάλι είδαν για δεύτερη φορά το δοκάρι να αποτρέπει το υπέρ τους γκολ ύστερα από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες στο 60ο λεπτό.

Ο Ατρόμητος ακολούθως ήταν κυρίαρχος, όμως αυτή η υπεροχή του δεν αντικατοπτρίστηκε στο σκορ. Από την άλλη η Λάρισα έμοιαζε κουρασμένη, με τις καθυστερήσεις από τους ποδοσφαιριστές της να είναι αρκετές. Οι γηπεδούχοι πολιορκούσαν ασταμάτητα την αντίπαλη εστία, που προστάτευαν επαρκώς οι Θεσσαλοί.

Ωστόσο, στο 90′ και αφού ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR κέρδισαν το πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπάλλα στον Μανούσο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο εξαιρετικός κατά τ’ άλλα απόψε Ούμπιδες, που, είδε τον Κρίστινσον να διορθώνει το λάθος του πρώτου ημιχρόνου και να διατηρεί την ισοπαλία, που έμεινε μέχρι τέλους.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι (46′ Θεοδωράκης), Νάτσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης (71′ Ουγκράι), Μάντσον, Ούμπιδες, Ρόσα (67′ Νταβιώτης), Μανούσος, Βέλλιος

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς (82′ Φιλίποβιτς), Μόρας, Καρανίκας, Σετσέροβιτς (90 + 4′ Μπέρτος), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (71′ Μπάλλας), Νούνιτς, Φατιόν