16.4 C

Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85: Βρήκε τη λύση ξανά στην παράταση

Σημαντική νίκη πέτυχε η Μπαρτσελόνα στην παράταση απέναντι στη Μονακό με σκορ 81-85.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους εμφανίστηκε κουρασμένη από την αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στον Ολυμπιακό, όπου και πάλι το παιχνίδι είχε πάει στην παράταση και πήρε τη νίκη με τις βολές του Οριόλα και σκορ 79-78, σε ένα παιχνίδι όπου οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι.

Οι Καταλανοί συνεχίζουν να είναι αήττητοι στη φετινή διοργάνωση έχοντας 4/4. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν διαφορά 10 πόντων στην πρώτη περίοδο (22-12).

Στη συνέχεια οι Μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό και ισορρόπησαν την κατάσταση. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε. Η Μονακό πήρε πολλά πράγματα από όλους τους παίκτες της, ενώ για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Ντέιβις, Μίροτιτς και Καλάθης.

Στην τελευταία περίοδο η Μονακό μπορεί να πει κανείς ότι έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της, αφού μετά την άστοχη βολή του Βέστερμαν και ενώ το σκορ ήταν 75-73 η άμυνα ολιγώρησε και ο Ντέιβις με φόλοου έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Καλύτερος παίκτης της ήταν ο Ντέιβις με 25 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75κ.α., 81-85.