12.5 C

Μονακό – Λιλ 2-2: Ισοπαλία γεμάτη… μαγκιά με 10 παίκτες για τους Μονεγάσκους

Τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες για παραπάνω από 15 λεπτά στο φινάλε, η Μονακό έμεινε όρθια κόντρα στη Λιλ παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τέρμα του Μπεν Γεντέρ στο 83′.

Οι Μονεγάσκοι παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από το 10′ κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση πανηγυρίζοντας έναν υπερπολύτιμο βαθμό που τους φέρνει μόλις 3 βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Από την άλλη, οι Λιλουά αυτοκτόνησαν κανονικά και με το νόμο σε ένα ματς που έμοιαζε να είναι δικό τους από πολύ νωρίς χάρη στα τέρματα του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 5ο και στο 9ο λεπτό με πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι επανήλθαν με πρωταγωνιστές τους Ντιατά και Μπεν Γεντέρ και παρά την αποβολή του Πάβλοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 78′ έφτασαν στην ισοφάριση και είχαν φάσεις για να φέρουν… τούμπα το ματς στο φινάλε.