15 C

Μονακό – Λιόν 2-3: Απόδραση στο 89′ και στο κόλπο για τα αστέρια

Η Λιόν πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Πριγκιπάτο απέναντι στη Μονακό (2-3) και με 70 βαθμούς βρίσκεται στο -1 από την τρίτη θέση όπου βρίσκονται οι Μονεγάσκοι και οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ξεκάθαρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 25′, όταν ο Μπεν Γεντέρ έδωσε κάθετα στον Φόλαντ που έβαλε πλάτη τον Ντεναγέρ και με πλασέ έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν διαφορετικοί από τα αποδυτήρια και σε αυτό βοήθησε και η είσοδος του Καντεβέρε αντί του αρνητικού Ντιμπουά. Στο 57′ ο Ντεπάι αξιοποίησε την ασίστ του Εκαμπί, ενώ στο 77′ έγινε ο δημιουργός για το 1-2 του Μαρσέλο.

Οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στο 86′, ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε η Λιόν στο 89′ ο Τσερκί που αξιοποίησε την πάσα του Ντε Σίγλιο και νίκησε τον Λεκόμπτ, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς.

Μονακό: Λεκόμτ, Σιντιμπέ, Μαριπάν, Ντισασί (61′ Μπαντιασίλ), Κάιο (81′ Πελέγκρι), Τσουαμενί, Φοφανά (69′ Μπαλό Τουρέ), Φάμπρεγας (61′ Ματαζό), Αγκιλάρ (81′ Γκεμπέλ), Φόλαντ, Μπεν Γεντέρ

Λιόν: Λοπές, Ντεναγέρ (29′ Ντιομαντέ), Μαρσέλο, Ντε Σίγλιο, Ντιμπουά (46′ Καντεβέρε), Μέντες (88′ Μπρούνο), Κακρέ, Κορνέ, Πακετά (75′ Αουάρ), Εκαμπί (88′ Τσερκί), Ντεπάι