Μονακό – Λιόν 2-3: Απόδραση στο 89′ και στο κόλπο για τα αστέρια

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ

Η Λιόν πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Πριγκιπάτο απέναντι στη Μονακό (2-3) και με 70 βαθμούς βρίσκεται στο -1 από την τρίτη θέση όπου βρίσκονται οι Μονεγάσκοι και οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ξεκάθαρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 25′, όταν ο Μπεν Γεντέρ έδωσε κάθετα στον Φόλαντ που έβαλε πλάτη τον Ντεναγέρ και με πλασέ έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν διαφορετικοί από τα αποδυτήρια και σε αυτό βοήθησε και η είσοδος του Καντεβέρε αντί του αρνητικού Ντιμπουά. Στο 57′ ο Ντεπάι αξιοποίησε την ασίστ του Εκαμπί, ενώ στο 77′ έγινε ο δημιουργός για το 1-2 του Μαρσέλο.

Οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στο 86′, ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε η Λιόν στο 89′ ο Τσερκί που αξιοποίησε την πάσα του Ντε Σίγλιο και νίκησε τον Λεκόμπτ, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς.

Μονακό: Λεκόμτ, Σιντιμπέ, Μαριπάν, Ντισασί (61′ Μπαντιασίλ), Κάιο (81′ Πελέγκρι), Τσουαμενί, Φοφανά (69′ Μπαλό Τουρέ), Φάμπρεγας (61′ Ματαζό), Αγκιλάρ (81′ Γκεμπέλ), Φόλαντ, Μπεν Γεντέρ

Λιόν: Λοπές, Ντεναγέρ (29′ Ντιομαντέ), Μαρσέλο, Ντε Σίγλιο, Ντιμπουά (46′ Καντεβέρε), Μέντες (88′ Μπρούνο), Κακρέ, Κορνέ, Πακετά (75′ Αουάρ), Εκαμπί (88′ Τσερκί), Ντεπάι

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΑΠΟΨΗ

Υπόθεση Γουόκαπ: Ο Ολυμπιακός έχει πάρει κεφάλι στην κούρσα για τον… «δήμιό» του

Ο Insider γράφει τι ακριβώς ισχύει με την περίπτωση του Τόμας Γουόκαπ και εξηγεί γιατί οι Ερυθρόλευκοι έχουν προβάδισμα, αλλά και για ποιον λόγο πιέζουν ώστε να ολοκληρωθεί άμεσα η μεταγραφή