16.8 C

Μονακό – Μαρσέιγ 3-1: Πέταξε στην τετράδα με φοβερή ανατροπή

Η Μαρσέιγ βρίσκεται σε τραγική αγωνιστική κατάσταση και η Μονακό το εκμεταλλεύτηκε στο Πριγκιπάτο για να πανηγυρίσει νίκη τετράδας (3-1) και να αφήσει στην έκτη θέση τους Φωκαείς με επτά βαθμούς λιγότερους (32).

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Ράντονιτς στη μοναδική (!) τελική της στην αναμέτρηση.

Οι Μονεγάσκοι βρίσκονται σε φοβερή κατάσταση – πέτυχαν τέταρτη σερί νίκη – και έφτασαν στην ανατροπή. Στο 47′ ο Μαριπάν με καρφωτή κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Γκολόβιν ισοφάρισε σε 1-1, ενώ από νέα εκτέλεση του Ρώσου διεθνή, ο Τσουαμενί στο 75′ πέτυχε το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιόβετιτς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/1

Παρί – Μονπελιέ 4-0 (34′, 63′ Εμπαπέ, 60′ Νεϊμάρ, 61′ Ικάρντι)

Σάββατο 23/1

Λανς – Νις 0-1 (49′ Ατάλ)

Μονακό – Μαρσέιγ 3-1 (47′ Μαριπάν, 75′ Τσουαμενί, 90+2′ Γιόβετιτς / 12′ Ράντονιτς)