19.9 C

Μονακό – Ρεάλ 84-90: Βασιλικό διπλό στη δεύτερη παράταση στο Πριγκιπάτο

Σπουδαία επικράτηση στο… 50λεπτο θρίλερ για την Ρεάλ που έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο κλάσικο κι ανέβηκε στο 18-3, κλέβοντας την νίκη μέσα από τα χέρια της Μονακό τόσο στην κανονική περίοδο όσο και στην πρώτη παράταση, καθώς ανέτρεψε σημαντικές διαφορές των γηπεδούχων στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Από την άλλη η Μονακό διέκοψε το σερί των τεσσάρων  συνεχόμενων νικών,  υποχωρώντας στο 10-12, αφού επέτρεψε στους Ισπανούς να γυρίσουν δύο φορές από την κόλαση και ταυτόχρονα είχε τον Τζέιμς σε τραγική μέρα (3/19 σουτ). Έτσι χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία για να μπουν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι των play-off.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους Μονεγάσκους στο παιχνίδι, διότι με ένα σερί 9-0 μετέτρεψαν το αρχικό 0-5 σε 9-5, με μεγαλύτερο κέρδος ωστόσο να αποτελούν τα δύο φάουλ του Έντι Ταβάρες. Οι νικητές του περσινού Eurocup κρατούσαν το μικρό προβάδισμα τους και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 18-16.

Oι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν τον ρυθμό και μάλιστα πήραν κεφάλι 8 πόντων (27-19) με το δίδυμο Μπέικον και Ντιαλό να κάνει πράματα και θάμματα. Oι Ισπανοί όμως απάντησαν με ένα επιμέρους 1-10 και διαμόρφωσαν το 28-29. Η μάχη σώμα με σώμα μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε με την Βασίλισσα τελικά να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 34-35.

Oρεξάτοι οι Μαδριλένοι στην συνέχεια, αφού με τρίποντο του Γιαμπουσέλε ξέφυγαν με 6 πόντους (40-46). Οι παίκτες του Λάσο ανέβασαν την διαφορά στους 9 (47-56), παρά το έμμεσο τετράποντο του Τζέιμς προηγουμένως. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε πολύ δυναμικά και με ηγέτη τον Άντζουσιτς έτρεξε ένα 10-0, κάνοντας το 57-56 και βάζοντας φωτιά στο ματς.

Xέρι-χέρι πήγαινα οι δύο ομάδες και στο 4ο δεκάλεπτο με την Μονακό να έχει βραχεία κεφαλή (61-60) περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη. Άσφαιρες παρέμειναν οι δύο ομάδες στα επόμενα δυόμισι λεπτά μέχρι να πετύχει γκολ-φάουλ ο Μπέικον σε ένα κρίσιμο σημείο και να διαμορφώσει το 64-60. Η Ρεάλ με τρίποντα των Φερνάντεζ και Γιαμπουσέλε ισοφάρισε σε 66-66, το οποίο ήταν και το σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στην παράταση.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο (69-70). Οι Μονεγάσκοι έκαναν το 75-70 ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως οι εφτάψυχοι Ισπανοί δεν εγκατέλειψαν και ισοφάρισαν σε  75-75 στα 15 δεύτερα . Ο άστοχος Τζέιμς ανέλαβε την τελευταία επίθεση, όμως κόπηκε από τον Ταβάρες κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε σε 2η παράταση.

To θρίλερ συνεχίστηκε κι εκεί με το σκορ να είναι 80-80. Ένα 5-0 της Βασίλισσας έκανε το 85-80, ενώ όλα τελείωσαν με γκολ-φάουλ του Ντεκ που διαμόρφωσε το 81-88 στα 36΄΄.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιαμπουσέλε με double double (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), με τον Ερτέλ να ακολουθεί με 10 πόντους κι 9 ασίστ. Για τους ηττημένους σπουδαίο το δίδυμο Ντιαλό – Μπέικον με 19 πόντους έκαστος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Νέντοβιτς, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66 (κ.δ.), 75-75 (παρ.1), 84-90 (παρ.2)