15 C

Μονπελιέ – Μαρσέιγ 3-3: Επέστρεψε και… ξαναπήγε στην κόλαση η ομάδα του Σαμπάολι

Ανεπανάληπτα όσα συνέβησαν στο Μονπελιέ, με την ομώνυμη ομάδα να μένει στο 3-3 με τη Μαρσέιγ και να πετυχαίνει τρομερό γκολ ισοφάρισης στο φινάλε απέναντι στην ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι που αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα του αγώνα με δέκα παίκτες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τη… σέντρα, όταν ο Ντελόρ έκανε από κοντά το 1-0, με τη Μαρσέιγ να φτάνει στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος!

Για την ακρίβεια, ο Μίλικ με πλασέ έκανε το 1-1 στο 43′, ενώ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Γκουεγέ έκανε το 1-2.

Ο Λαμπόρντ ξαναέβαλε στο ματς τη Μονπελιέ στο 47′ για το 2-2 πριν το ματς γίνει… ροντέο.

Στο 62′ ο Τσαλέτα-Τσαρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για εγκληματικό μαρκάρισμα, ωστόσο η Μαρσέιγ με την κεφαλιά του Περίν από την εκτέλεση φάουλ του Παγιέ έγραψε το 2-3.

Μάλιστα, οι Φωκαείς έδειχναν να αντέχουν στην πίεση και ήταν έτοιμοι να σφραγίσουν ένα τρίποντο τεράστιας ψυχολογικής σημασίας και μάλιστα με δέκα παίκτες. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαμπόρντ είδε το κενό στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και με δυνατή κεφαλιά-ψαράκι ισοφάρισε στο τελικό 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/4

Μετς – Λιλ 0-2 (60′ Γιλμάζ, 89′ Τσελίκ)

Σάββατο 10/4

Στρασμπούρ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (63′ Σαχί / 16′ Εμπαπέ, 27′ Σαράμπια, 45′ Κεν)

Μονπελιέ – Μαρσέιγ 3-3 (1′ Ντελόρ, 47′, 90+3′ Λαμπόρντ / 43′ Μίλικ, 45+1′ Γκουεγέ, 71′ Περίν)