16.8 C

Μόντενα – Περούτζια 3-0: Έκανε την έκπληξη και βλέπει Final Four η ομάδα του Τζιάνι

Τη μεγάλη έκπληξη με την έναρξη της προημιτελικής φάσης του CEV Champions League έκανε η Μόντενα του Αντρέα Τζιάνι που ισοπέδωσε με 3-0 την πανίσχυρη και πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος Περούτζια.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το τέλειο παιχνίδι μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα και φρόντισαν να κλειδώσουν το τρίποντο που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four.

Η Περούτζια θα χρειαστεί να κερδίσει στον επαναληπτικό με 3-0 ή 3-1 και να πάρει και το χρυσό σετ στο οποίο θα οδηγηθούν οι δύο ομάδες σε αυτή την περίπτωση. Αν η ομάδα του Τζιάνι πάρει δύο σετ θα σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η ομάδα του Χέινεν κυριάρχησε σε μπλοκ (9-5) και άσους (4-1), ωστόσο η Μόντενα χάρη στις εκπληκτικές άμυνες του Γκρεμπενίκοφ και το άριστο μοίρασμα του Κρίστενσον – ο οποίος είχε και τέσσερα μπλοκ – μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο διαγώνιος των γηπεδούχων Λούκα Βετόρι με 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο Λάβια.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σε πόντους ήταν ο σούπερ σταρ Γουιλφρέδο Λεόν με 13 πόντους (10 επ., 2 άσους και 1 μπλοκ), με τον Κουβανό και διεθνή με την εθνική ομάδα της Πολωνίας, ακραίο να επωμίζεται μεγάλο βάρος στην υποδοχή και να πιέζεται από το αντίπαλο σέρβις.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-22).