23.5 C

ΠΑΟΚ… για ένα τέταρτο

Ξεχώρισε ο Ελ Καντουρί για τον «Δικέφαλο»

Με διακριθέντα τον Ελ Καντουρί και τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζει δύο διαφορετικά πρόσωπα στο ματς ολοκληρώθηκε το δεύτερο φιλικό των Θεσσαλονικιών επί ολλανδικού εδάφους. Αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του «Δικεφάλου» στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στα στημένα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» παρατάχθηκε με τους Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Μάτος στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Κρέσπο στο αριστερό και δίδυμο των στόπερ τους Βαρέλα και Χατσερίδη. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Μαουρίσιο – Χαρίσης, με τον Πέλκα σε ρόλο επιτελικού και τους Μπίσεσβαρ (αριστερά) και Πέδρο Ενρίκε(δεξιά) στις πτέρυγες και τον Κουλούρη στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν λίγες καλές στιγμές στο παιχνίδι τους για να μετουσιώσουν σε γκολ και γενικά ο ρυθμός που έδιναν στον αγώνα προκαλούσε ανία. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 43’ με τον Μπορνάου. Ο Βέλγος νίκησε στον αέρα τους παίκτες του «Δικεφάλου» μετά από εκτέλεση κόρνερ και άνοιξε το σκορ. Το 2-0 για την Άντερλεχτ ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκέργκενς να σκοράρει και τον ΠΑΟΚ να δείχνει ευάλωτος στις σέντρες της αντιπάλου.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑΔΑ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος»  και κατάφερε να ισοφαρίσει με μία ωραία ενέργεια του Ελ Καντουρί στο 47′. Ο Μαροκινός άσος ελίχθηκε έξω από την περιοχή των Βέλγων, σούταρε και σημείωσε ένα όμορφο γκολ. Βέβαια φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας των Βέλγων. Με κεκτημένη ταχύτητα από το δυναμικό του ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με σκόρερ ξανά τον Ελ Καντουρί έξι λεπτά αργότερα. Αυτήν τη φορά ο μέσος του «Δικεφάλου» νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο γκολ όπως στη φάση του 76’ου λεπτού. Ο Λάμπρου έκανε πολύ καλή κίνηση, έβγαλε τη σέντρα και ο Ντάντε έδιωξε προ του Μυστακίδη σε κόρνερ. Ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κίτσιου αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Λίγο πριν τελειώσει η φιλική αναμέτρηση είχαμε τον τραυματισμό του Μπαλογιάννη με τον Χαρίση να μπαίνει και πάλι στο παιχνίδι.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκη, Μάτος, Βαρέλα, Χατσερίδης, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Χαρίσης, Πέλκας, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ και Κουλούρης.

ΠΑΟΚ δευτέρου ημιχρόνου: Ρέι, Κίτσιου, Μαλεζάς, Βαρέλα, Μπαλογιάννης, Κάνιας, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Λάμπρου, Μυστακίδης

Άντερλεχτ: Ντιντιγιόν, Σα, Μπορνό, Μίλιτς, Καγέμπε, Κουμς, Σελεμέκερς, Τρεμπέλ, Ντιματά, Γκέρκενς, Μουσόνα