21.4 C

Μπάγερν – Άουγκσμπουργκ 2-0: Με αρκετό άγχος στο +4 από την Ντόρτμουντ

Η ζωή χωρίς τον τραυματία Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν είναι δεδομένα εύκολη για την Μπάγερν, η οποία έστω και δύσκολα υπερκέρασε το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο με 2-0 και αύξησε τη διαφορά της στους τέσσερις απο την Ντόρτμουντ και στους πέντε από τη Λειψία που έμεινε στην ισοπαλία στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν τη συμπαγή άμυνα των φιλοξενούμενων και άργησαν να βρουν το 1-0. Ύστερα από ωραία συνεργασία, ο Μίλερ με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ στο 53′ (1-0), ωστόσο όσο περνούσε η ώρα και δεν καθάριζε το ματς η Μπάγερν, η Άουγκσμπουργκ έβρισκε όλο και περισσότερο χώρο.

Με την είσοδο του Φινμπόγκασον έγινε πιο επιθετική και λίγα λεπτά πριν το τέλος, ο Λίντερλεχνερ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Νόιερ να σώζει εξ’ επαφής πριν γίνει το 1-1. Έτσι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκορέτσκα ανέλαβε δράση και μετά από ωραία πάσα νίκησε τον εξαιρετικό Λούτε για το τελικό 2-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Παρασκευή 6/3

Πάντερμπορν – Κολωνία 1-2 (73′ Σρμπένι / 28′ Μερέ, 36′ Έκτορ)

Σάββατο 7/3

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 0-0

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ 4-0 (4′ Χάβερτς, 14′ Μπελαραμπί, 49′, 55′ Παουλίνιο)

Σάλκε – Χόφενχαϊμ 1-1 (20′ ΜακΚένι, 69′ Μπαουμγκάρντνερ)

Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (34′ Σάλαι, 55′ Γκούντερ, 82′ Κοχ / 61′ Άντερσον)

Χέρτα Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 2-2 (41′ Σταρκ, 60′ Κούνια / 3′ Σάαρτζεντ, 6′ Κλάασεν)

Γκλάντμπαχ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (Στιντλ 50’/ Αζάρ 8′, Χακίμι 71′)