19.7 C

Μπάγερν – Χίμκι 80-77: Ο Μπαμπ έκρινε το θρίλερ

Μπορεί να σηκώσει κεφάλι μία ομάδα με τόση ποιότητα; Η Χίμκι έκανε εξαιρετικό ματς – συγκριτικά και με τα όσα έχουμε δει φέτος από εκείνη – αλλά για ακόμα μία φορά αποχώρησε με σκυμμένο κεφάλι.

Η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκέρι είχε με το μέρος της τις καθοριστικές λεπτομέρειες στο φινάλε της αναμέτρησης στη Γερμανία και μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα (80-77) και έφτασε στο 8-4.

Ο Μπόλντγουιν ήταν εκπληκτικός αφού σε 26′ συμμετοχής είχε 19 πόντους με 2/4 τρίποντα, ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ. Ο Τσίπσερ ήταν εξίσου καλός (18π. με 3/6 τρίποντα), ενώ ο Λούτσιτς είχε 10. Κομβικό ήταν το 4/4 που είχε στις βολές ο Μπαμπ, με τον παίκτη της γερμανικής ομάδας να τις πετυχαίνει όλες στο φινάλε και να μαζεύει και κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα (11-5), αλλά η Χίμκι πολύ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και μάλιστα με τον απίστευτο Σβεντ (20 πόντοι συνολικά) και με άξιο συμπαραστάτη τον Μονρό (18) προηγήθηκε με +15 (17-32).

Η ομάδα του Κουρτινάιτις όμως για ακόμα μία φορά… αυτοκτόνησε. Η Μπάγερν ανέκτησε τα ηνία του ματς, ο τεχνικός του συλλόγου της Μόσχας διαχειρίστηκε άσχημα το τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε ο Μπαμπ (και αφ’ ότου αστόχησε σε κρίσιμο σουτ ο Σβεντ) έβαλε 2/2 βολές, πήρε επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με άλλες δύο βολές έκρινε το αποτέλεσμα για το τελικό 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-40, 64-64, 80-77.