18 C

Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 90-77: Τους… Τρινκέρασαν φαρμάκι με διαστημικό Μπόλντγουιν! (vid)

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν έκανε απόψε την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του. Και τα κατάφερε κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Ακόμα κι αν δεν σας έπειθαν οι 29 πόντοι του, οι 41 βαθμοί αξιολόγησης αρκούν για να πειστεί και ο πιο ορκισμένος εχθρός του!

Ένα καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπάγερν, προκειμένου να «σκορπίσει» την Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς (ζήτησε να μείνει εκτός 12άδας για προσωπικούς λόγους). Η γερμανική ομάδα συνέτριψε με 90-77 τους «μπλαουγκράνα» στο Μόναχο, για την 17η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Euroleague, «αποχαιρετώντας» το 2020 από την τέταρτη θέση της κατάταξης και ισοβαθμώντας (ρεκόρ 11-6) με την Μπαρτσελόνα, η οποία υπέστη την τρίτη διαδοχική ήττα της.

Οι Ισπανοί κατέρρευσαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν δέχθηκαν επιμέρους σκορ 27-10 και είδαν τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 70-55 στο 30΄.

Όπως είπαμε και στην εισαγωγή, ο Μπόλντγουϊν έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (29), index (41), μπλοκ (1) και λεπτά συμμετοχής (31). Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Άλεξ Αμπρίνες με 16 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77