18.2 C

Μπάγερν – Μπίλεφελντ 3-3: Οι πρωταθλητές κόσμου την πάτησαν από τη «χιονάτη» Αρμίνια! (vid)

Η Μπάγερν επέστρεψε πριν λίγες μέρες από την Ντόχα με την τελευταία κούπα που είχε απομείνει για το 2020 (και κάτι). Το γεγονός όμως πως είχαν απέναντί τους τους πρωταθλητές Γερμανίας, Ευρώπης και κόσμου δεν πτόησε τους παίκτες του Μπίλεφελντ!

Επί της ουσίας έγιναν δυο ματς στο Μόναχο απόψε. Ένα σε χιονισμένο τερέν κατά το πρώτο μέρος και ένα άλλο στο λαμπερό (και γλιστερό) χορτάρι της Allianz Arena στο δεύτερο. Στο πρώτο ματς, η Αρμίνια νίκησε με 0-2. Στον… επαναληπτικό, οι Βαυαροί έκαναν το 3-1. Μόνο που το τελικό 3-3 αφήνει σαφέστατα πολύ πιο γλυκιά γεύση στη… χιονάτη ομάδα από το Μπίλεφελντ, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ζόρικες συνθήκες του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στο φοβερό σερί των Βαυαρών, που μετρούσαν 7 διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ άρχισε να βγάζει σημάδια κόπωσης από τα συνεχόμενα ματς και τα ταξίδια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο από τα γκολ των Φλαπ και Πίεπερ, αντέδρασε νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο με τον Λεβαντόφσκι και παρά το γεγονός ότι η Αρμίνια ανέβασε ξανά το δείκτη του σκορ στα δύο γκολ (3-1 στο 49′), κατάφερε να… σώσει τον ένα βαθμό χάρις στα γκολ των Τολισό και Ντέιβις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/2

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 2-1 (38′ πεν. Όλμο, 43′ Ενκουνκού / 77′ πεν. Καλιγκιούρι)

Σάββατο 13/2

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 2-2 (24′ Σάντσο, 81′ Χάαλαντ / 31′ Νταμπούρ, 51′ Μπεμπού)

Λεβερκούζεν – Μάιντς 2-2 (14′ Αλάριο, 84′ Σικ / 89′ Γκλάτζελ, 90+2′ Στρόγκερ)

Βέρντερ Βρέμης – Φράιμπουργκ 0-0

Στουτγκάρδη – Χέρτα Βερολίνου 1-1 (45+2′ Κάλαϊτζιτς / 82′ Νετζ)

Ουνιόν Βερολίνου – Σάλκε 0-0

Κυριακή 14/2

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Κολωνία 2-0 (57′ Σίλβα, 79′ Ν’Ντικά)

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 0-0

Δευτέρα 15/2

Μπάγερν Μονάχου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-3 (48′ Λεβαντόφσκι, 57′ Τολισό, 70′ Ντέιβις / 9′ Φλαπ, 37′ Πίπερ, 49′ Γκεμπάουερ)