13.2 C

Μπάγερν – Ολυμπιακός 74-68: Τα ‘σπασε, το ‘χασε

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο Audi Dome και η Μπάγερν Μονάχου πήρε την τέταρτη σερί της νίκη με 74-68, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-1, ενώ οι Ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 3-2.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και η Μπάγερν από την αρχή κατάφερε να πάρει στα χέρια της τα ηνία του σκορ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε πάρα πολλά λάθη από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έτσι δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε καμία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι παρέμεινε κοντά στους Βαυαρούς.

Ο Μπόλντγουιν από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τις… ορέξεις, καθώς με δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έξι πόντους (16-10) πριν από το τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ (22-18), αλλά η εικόνα του δεν βελτιώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο και όλα έδειχναν να είναι εις βάρος του.

Η Μπάγερν συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης για όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (39-34) και τον Ολυμπιακό να έχει υποπέσει σε 10 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι άλλαξαν την εικόνα τους για λίγο, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να οδηγεί την αντεπίθεση της ομάδας του. Ο Αμερικανός με ένα τρίποντο, ένα τρομερό κάρφωμα και μία βολή έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής από τους Βαυαρούς.

Οι Πειραιώτες με τον Κώστα Παπανικολάου, έκαναν το 48-48 με το τελευταίο εύστοχο τρίποντό τους στην αναμέτρηση (μέτρησαν 0/16 στα τελευταία 16 λεπτά) και με δύο εύστοχες βολές έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στον αγώνα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και σε συνδυασμό με την τρομερή αστοχία τους πίσω από την γραμμή των 6.75 μ, δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-53 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Τρινκιέρι θα φτάσει στην τελική επικράτηση.

Η Μπάγερν ανέβασε περισσότερο την υπέρ της διαφορά στους 9 πόντους στην τελευταία περίοδο (70-61), με τους Ερυθρόλευκους να κάνουν την τελευταία τους προσπάθεια για να διεκδικήσουν τη νίκη.

Με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ (11 π) μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους τέσσερις πόντους (72-68), αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι βιαστικές επιλογές και η έλλειψη συγκέντρωσης του στέρησαν να πάρει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Τελικά η Μπάγερν πήρε τη νίκη (74-68), μία νίκη που ήρθε μετά από πολύ κόπο. Έστω και κόντρα σε έναν κακό Ολυμπιακό, ο οποίος θα μπορούσε να έχει πάρει το ματς και εύκολα μάλιστα, αν ήταν στοιχειωδώς εύστοχος σε κάποια από τα 16 σερί χαμένα τρίποντα που επιχείρησε στα τελευταία 16 λεπτά…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68