25.1 C

Μπάγερν – Ολυμπιακός 85-82: Έβγαλε μόνος του τα μάτια του

Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε στον έλεγχό του τον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου για 32 λεπτά, αλλά τελικά με ένα μπλακ άουτ στα τελευταία οκτώ λεπτά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και γνώρισε την έκτη του ήττα στη φετινή Euroleague με 85-82.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα ακολούθησε την τακτική που είχε και στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, ξεκινώντας στη βασική πεντάδα τους Βασίλη Σπανούλη, Αντώνη Κόνιαρη, Κώστα Παπανικολάου, Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Η αρχή της αναμέτρησης δεν ήταν η καλύτερη για τον Ολυμπιακό, καθώς η Μπάγερν μπήκε πολύ πιο δυναμικά και κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (17-6) από πολύ νωρίς. Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με τους Γουέιντ Μπόλντγουιν (19 π) και Τέιλορ Ρότσεστι (9 π, 6 ασ) να τους οδηγούν επιθετικά, κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (23-17).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα «ξύπνησε» και πετυχαίνοντας 27 πόντους πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να μπει μπροστά στο σκορ με 41-44, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης τελικά να κλείνει στο 43-44, υπέρ του Ολυμπιακού.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ του Audi Dome και έδειχνε ότι η Μπάγερν δεν είχε καμία ελπίδα να επιστρέψει στην αναμέτρηση. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (49-59) και στη συνέχεια στους 11 (50-61).

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Ερυθρόλευκους να έχουν για τα καλά τα ηνία του αγώνα, έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (55-63), αλλα η τέταρτη περίοδος έκρυβε εκπλήξεις για την ομάδα του Πειραιά.

Η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε ενέργεια στα τελευταία οκτώ λεπτά της αναμέτρησης και αφού μείωσε σταδιακά τη διαφορά, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 72-71 με καλάθι του Ντανίλο Μπαρτέλ (18 π).

Η συνέχεια ήταν αρκετά κακή για τον Ολυμπιακό, καθώς η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με τον Μαοντό Λο (19 π) να πετυχαίνει το πιο κρίσιμο τρίποντο στον αγώνα πήρε διαφορά ασφαλείας, καθώς προηγούνταν με 80-75.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλαλξε κάτι και ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από το Audi Dome με 85-82 και υποχώρησε στο 3-6. Από την άλλη η Μπάγερν Μονάχου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-5.

Οι Ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου το βράδυ της Πέμπτης (21/11, 21.00), για τη δέκατη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82