16.6 C

Μπάγερν – Σεβίλλη 2-1: Βαυαρική κυριαρχία, δικό της (και) το Super Cup!

Επτά χρόνια μετά την κατάκτηση του ευρωπαϊκού Super Cup, η Μπάγερν το έκανε ξανά. Η φοβερή ομάδα του Χάνσι Φλικ «σκότωσε» τη Σεβίλλη στην παράταση (2-1) – υπό την παρουσία περίπου 16.000 θεατών στην Πούσκας Αρένα  – και όπως το 2013 έτσι και το 2020 σήκωσε το τρόπαιο!

Η Σεβίλλη δεν άφησε αναξιοποίητη την πρώτη μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Στο 11ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ έκανε κεφαλιά-πάσα στον Ράκιτιτς εντός περιοχής, αλλά πριν ο Κροάτης προλάβει να πλασάρει, ο Αλάμπα τον γκρέμισε και ο Τέιλορ σφύριξε πέναλτι.

Ο Οκάμπος ήταν εκείνος που ανέλαβε να νικήσει τον Νόιερ. Χωρίς καν να κοιτάξει, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός από την άσπρη βούλα έγραψε το 0-1 για τη Σεβίλλη, η οποία στη συνέχεια περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Λεβαντόφσκι και Μίλερ συνεργάστηκαν στο 22′, με τον Γερμανό να μην πιάνει καλά το σουτ και τον Κουντέ να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο Πολωνός οχτώ λεπτά αργότερα βγήκε τετ α τετ με τον Μπουνού να διώχνει το μέτριο πλασέ του.

Το καλό διάστημα των Βαυαρών τελικά καρποφόρησε στο 34′. Ο Μίλερ έβγαλε με το εξωτερικό στην πλάτη της άμυνας για τον Λεβαντόφσκι, εκείνος γύρισε προς το ημικύκλιο στον Γκορέτσκα που σούταρε και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπόνο, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1.

Οι Ανδαλουσιάνοι είδαν την Μπάγερν να χαλαρώνει ελάχιστα μετά το γκολ και με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκαναν τη δεύτερη τελική τους. Ο Ντε Γιονγκ έκανε την προβολή στη σέντρα του Εσκουδέρο, ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ.

Από το 58′ και τη μεγάλη ευκαιρία του Γκνάμπρι μέχρι το φινάλε, οι Βαυαροί είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησαν και θα μπορούσαν να το πληρώσουν στο 87′.

Οι Ισπανοί βγήκαν στην κόντρα, ο Ζορντάν πέταξε στον χώρο για τον αμαρκάριστο Εν Νεσιρί, αλλά το πλασέ του Μαροκινού σταμάτησε ο Νόιερ εντυπωσιακά και κράτησε το 1-1 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα σημάδια κούρασης της Σεβίλλης έγιναν ακόμα πιο ορατά στην παράταση και μοιραία στο 104′ οι πολύ πιο φρέσκοι Γερμανοί βρήκαν το χρυσό γκολ. Ο Χάβι Μαρτίνεθ που είχε περάσει στο ματς στο 99′ έπιασε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και έγραψε το 2-1.

Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Εσκουδέρο στο 107′, αλλά η προβολή του αριστερού μπακ χαφ πέρασε άουτ. Οι Ισπανοί ξέμειναν από δυνάμεις και η Μπάγερν δεν είχε καμία δυσκολία να φτάσει τελικά στην κατάκτηση (και) ενός ακόμα ευρωπαϊκού τροπαίου.

ΜΠΑΓΕΡΝ – ΣΕΒΙΛΛΗ 2-1 (1-1 κ.δ)

Γήπεδο: Πούσκας Αρένα

Σκόρερ: 34′ Γκορέτσκα, 104′ Χάβι Μαρτίνεθ / 13′ πεν. Οκάμπος

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (ΑΓΓ)

Κίτρινες: Αλάμπα, Ερναντέζ / Ζορντάν, Κουντέ, Φερνάντο, Εσκουδέρο

Μπάγερν (Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ερτναντέζ (99′ Χάβι Μαρτίνεθ), Ζίλε, Αλάμπα (112′ Μπόατενγκ), Γκορέτσκα (99′ Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ (70′ Τολισό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι.

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπουνού, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο, Zορντάν (94′ Βάσκες), Φερνάντο, Ράκιτιτς (56′ Όλιβερ Τόρες), Σούσο (73′ Γκούντελι), Οκάμπος, Ντε Γιόνγκ (56′ Εν Νεσιρί).