16.4 C

Μπάγερν – Βαλένθια 59-66: Αποφασιστικό βήμα οκτάδας

Η Βαλένθια πήρε μία σπουδαία νίκη στη Βαυαρία επί της Μπάγερν Μονάχου με 59-66, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 12-12, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 7-17 και έπεσαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός από το πρώτο λεπτό με την Βαλένθια να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 13-15.

Στη συνέχεια η ομάδα του Όλιβερ Κόστιτς ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάρει εκείνη τα ηνία της αναμέτρησης και να προηγείται ακόμα και με επτά πόντους (28-21) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει για τους Βαυαρούς στο +6 (30-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 46-45.

Η Βαλένθια στην τέταρτη περίοδο δυνάμωσε πάρα πολύ την άμυνα της και δέθηκε μόλις 13 πόντους στην περίοδο. Έτσι, με τους Μάικ Τόμπι (11 π), Άαρον Ντόρνεκαμπ (11 π) και Βάνια Μαρίνκοβιτς (10 π), η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, παίρνοντας τη νίκη τελικά με 59-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66