16.6 C

Μπάγερν – Βαλένθια 90-79: Το βαυαρικό παραμύθι συνεχίζεται

Με τον Πολ Ζίμπσερ (20 π) και τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς (22 π) σε εξαιρετικό βράδυ η Μπάγερν Μονάχου πήρε την έκτη νίκη της στη φετινή σεζόν, επικρατώντας της Βαλένθια με 90-79.

Από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα τεστάρουν τα όρια η μία της άλλης, καθώς η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ, έστω και με μικτή διαφορά (21-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, αλλά την Μπάγερν να βρίσκει κάθε φορά τον τρόπο να έχει τον πρώτο λόγο στον αγώνα. Το ημίχρονο τελείωσε στο 37-39, αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι Βαυαροί έδειξαν ότι δεν θα τα παρατήσουν και θα παλέψουν για τη νίκη.

Μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν παρουσιάσει εξαιρετικό μπάσκετ στο παρκέ. Τότε, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς και ο Πολ Ζίμπσερ πήραν στις πλάτες τους την ομάδα του Τρινκιέρι και την οδήγησαν στην τελική επικράτηση, σημειώνοντας σημαντικά καλάθια, την ώρα που η μπάλα… έκαιγε.

Από πλευράς Βαλένθια, ο Κλέμεν Πρέπελιτς (18 π) έκανε τα πάντα για να διεκδικήσει η ομάδα του τη νίκη, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60, 90-79