19.2 C

Μπάγερν – Ζενίτ 77-69: Επιστροφή στον… δρόμο των νικών

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε την πέμπτη εντός έδρας νίκη της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας της Ζενίτ με 77-69, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της διοργάνωσης και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-8, ενώ οι Ρώσοι υποχώρησαν στο 3-10.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ. Το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με τους Βαυαρούς στο +2 (37-35).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως, με την Μπάγερν να πάιρνει στα χέρια της τα ηνία και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Ζενίτ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη διαφορά να έιναι στους 11 πόντους (61-50).

Έτσι, κύλησε και η τέταρτη περίοδος, όπου η Μπάγερν διατήρησε εύκολα το προβάδισμά της και εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-69. Κορυφαίος για τους Βαυαρούς ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα του Χουάν Πλάθα ξεχώρισε ο ΆΛεξ Ρένφρο με 18.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69