18.9 C

Μπακς – Χόρνετς 119-127: Νέα ήττα για τα…. δεύτερα των Μπακς, εντυπωσιακός ο Θανάσης (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκτός και τα «Ελάφια» το πλήρωσαν με νέα ήττα (127-119) από τους Χόρνετς που παρουσιάστηκαν διαβασμένοι και χτύπησαν στις χτυπητές και αναντικατάστατες αδυναμίες της ομάδας του Μπουντενχόλζερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Χόρνετς φρόντισαν να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι, δεν άφησαν τη διαφορά να κατέβει κάτω από τους εννέα πόντους, μπαίνοντας στο τελευταίο 12λεπτο, έχοντας προβάδισμα 19 πόντων, 81-100. Εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Το τελευταίο 12λεπτο είχε τυπική διαδικασία, η διαφορά πήγε και πάνω από τους 20 πόντους, με τους Μπακς να περιορίζουν, στο τέλος, την έκταση της ήττας τους κυρίως χάρη στις εμπνεύσεις του Θανάση Αντετοκούνμπο που απόντος του αδερφού του τράβηξε και πάλι το κουπί.

Ο Μάιλς Μπρίτζες με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Ντιβόντε Γκράχαμ και Τέρι Ροζίερ να έχουν από 20 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Τζόρνταν Νόουρα είχε 24 πόντους και ο Τζεφ Τιγκ 19 πόντυς, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που ήταν και πάλι θετικός είχε 12 πόντους με 5/15 σουτ, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.