18.9 C

Μπακς – Κλίπερς 105-100: Ο ηγέτης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στη νίκη!

Ο ΓΙάννης ήταν, για ακόμη ένα παιχνίδι, καθοριστικός και οδήγησε τους Μπακς στην πέμπτη διαδοχική τους νίκη για την regular season του NBA

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, κουβάλησε και πάλι στις πλάτες του τους Μιλγουόκι Μπακς, που κέρδισαν στα σημεία τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 105-100 σε ένα ματς “θρίλερ”.

O “Greek Freak” μίλησε στο τέλος, καθώς πέτυχε 7 κρίσιμους συνεχόμενους πόντους, γέρνοντας τη πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας του, έχοντας και ένα καθοριστικό κάρφωμα για το 103-100. Συνολικά, σε 40 λεπτά συμμετοχής είχε 36 πόντους με 15/27 σουτ (2/7 τρίποντα, 13/20 δίποντα), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ άξιος συμπαραστάτης του, για άλλη μια φορά, ήταν ο Μίντλετον με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη και 21η σε 34 φετινούς αγώνες για τα «Ελάφια» που με τον… οδοστρωτήρα Γιάννη κοιτάζουν μόνο ψηλά!

Στην αντίπερα όχθη, για τους Κλίπερς ξεχώρισε ο Λέοναρντ με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο άστοχος στο δεύτερο ημίχρονο Πολ Τζορτζ με 16 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Ιμπάκα με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.