17.9 C

Μπακς – Πέλικανς 120-108, με 34 πόντους του Γιάννη

Με μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς έφτασαν στη νίκη απέναντι στους Πέλικανς του Ζάιον Γουίλιαμσον με 120-108.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης είχε το προβάδισμα στο α’ ημίχρονο, στη συνέχεια όμως το Μιλγουόκι… πάτησε γκάζι και δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε τον αγώνα με 34 πόντους (12/17 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/13 βολές), 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής. Συμπαραστάτης του Έλληνα διεθνή ήταν ως συνήθως ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Πέλικανς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ με 32 πόντους και τον ακολούθησε ο Γουίλιαμσον 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 61-58, 85-100, 108-120

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 32 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 20 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέιβορς (5 ριμπάουντ), Μπολ 11 (4/12 σουτ, 3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 7 (3/14 σουτ, 1 τριποντο, 5 ασίστ), Μέλι 9 (3), Χέιζ, Ρέντικ 13 (2), Μουρ 8 (1), Χαρτ 8 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 34 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μίντλετον 20 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μ. Λόπεζ 12 (5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 16 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάθιους 17 (5), Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ, Κόρβερ 9 (3), Κόνατον 4, Μπροάουν, ΝτιΒιντσέντζο 8 (3/10 σουτ)