15 C

Μπάμπεργκ – Περιστέρι 72-69: Έμεινε από δυνάμεις και έχασε στις λεπτομέρειες

Το Περιστέρι προσπάθησε στη Γερμανία, αλλά η Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη με 72-69, αφού η ομάδα του Ηλία Ζούρου έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Μπάμπεργκ μπήκε πολύ πιο δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά, ήδη από την πρώτη περίοδο και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη γερμανική ομάδα στο +6 (27-21). Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε στη συνέχεια και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο -4 (42-38).

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας γινόταν όλο και καλύτερη όσο προχωρούσε ο αγώνας και με τους Κίνγκσλεϊ Μόουζες και Γιανίκ Μορέιρα να σκεπάζουν το κάλαθι της ομάδας τους, μετρώντας και οι δύο μαζί έξι τάπες , το Περιστέρι μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν οξυδερκείς και έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Έτσι, η Μπάμπεργκ, όντας πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα λεπτά, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 72-69.

Πλέον το Περιστέρι έχει ρεκόρ 3-3, ενώ η Μπάμπεργκ βελτίωσε το δικό της σε 4-2, στον τρίτο όμιλο του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69