17.6 C

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι 87-71: Μαγεία Καλάθη, «καταιγίδα» στο τέλος οι Καταλανοί

Δυσκολεύτηκε, αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Στο… ντέρμπι τετράδας με την Αρμάνι στη Βαρκελώνη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους καθάρισε με 87-71 και παρουσιάζοντας εκπληκτικό πρόσωπο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ένα φοβερό σερί (11-0), αλλά σταδιακά οι Ιταλοί άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους χάρη στον πρώην παίκτη των μπλαουγκράνα, τον Ντιλέινι. Ο Αμερικανός «βομβάρδισε» από τα 6.75μ. και με τη βοήθεια του Μίτσοφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου.

Με δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο κυριάρχησαν απόλυτα.

Με τον Καλάθη να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη – και να γίνεται ο κορυφαίος ασίστμαν σε ματς Ευρωλίγκας για τους μπλαουγκράνα – και με τους Ντέιβις και Μίροτιτς να πετυχαίνουν σερί πόντους, οι Καταλανοί πανηγύρισαν τη νίκη με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-43, 60-61, 87-71.