17.2 C

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 86-82: Έμεινε από δυνάμεις

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία αγχωτική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (86-82) στο Παλάου Μπλαουγκράνα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 15-6, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 9-12.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση θέτοντας έναν υψηλό ρυθμό και ανεβάζοντας πολύ ψηλά το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +10 (29-19). Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (41-42).

Από εκείνη την στιγμή ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εξαιρετικά μαχητικός, έχοντας τον Λορένζο Μπράουν σε πολύ καλό βράδυ (15 π, 8 ασ) και παρά το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα έδειχνε να παίρνει στον έλεγχο της τον αγώνα, κατάφερε να μείνει σε θέση οδηγού (62-66), κάνοντας επιμέρους 11-2, στα τελευταία 2:53 λεπτά της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά στο σκορ με 69-70, αλλά την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να ξεσπάσει στα τελευταία λεπτά. Ο Νίκολα Μίροτιτς έδωσε ακόμα μία παράσταση, σημειώνοντας 25 πόντους, ευστοχώντας και στο πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, όταν δύο λεπτά πριν από το τέλος του έκανε το σκορ 82-78.

Τελικά η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 86-82 και παρέμεινε στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης, που αυτήν την στιγμή μοιράζεται με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15-6).

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-82