18.3 C

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0: Έστειλε στη Σεγούντα τη «μισητή» αντίπαλο

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να μείνει στο κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε επί «μισητής» της αντιπάλου με 1-0 και την έριξε οριστικά στη Σεγούντα.

Σε ένα παιχνίδι που τα πολλά προβλήματα της Μπαρτσελόνα φάνηκαν και πάλι, η Εσπανιόλ της έβαλε πολύ δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν και τη φάση του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, όταν ένα σουτ του Ντίντακ σταμάτησε στο δοκάρι της Μπάρτσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κίκε Σετιέν έβαλε άμεσα στον αγώνα τον Φατί, αλλά ο νεαρός επιθετικός αποβλήθηκε μέσα σε μόλις 3 λεπτά.

Βέβαια, λίγο αργότερα η Εσπανιόλ έμεινε και αυτή με 10 πάαίκτες και έτσι οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν ίσες μέχρι το τελευταία λεπτά.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ με τον Λουίς Σουάρεζ, ο οποίος με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 195 με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στην τρίτη θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μείνει στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Από την άλλη η Εσπανιόλ υποβιβάστηκε οριστικά στη δεύτερη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς δεν μπορεί πλέον να κυνηγήσει με αξιώσεις την παραμονή της στη La Liga.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 7/7

Βαλένθια – Βαγιαδολίδ 2-1 (30′ Μάξι Γκόμες, 89′ Κανγκίν / 47′ Βίκτορ Γκαρθία)

Θέλτα – Ατλέτικο 1-1 (49′ Μπελτράν / 1′ Μοράτα)

Tετάρτη 8/7

Μπέτις – Οσασούνα 3-0 (4′ Γκίντο Ροντρίγκες, 25′ Πεντράθα, 90+7′ Αλενιά)

Χετάφε – Βιγιαρεάλ 1-3 (80′ Ντούρο / 66′ πεν., 86′ πεν. Καθόρλα, 90+3′ Ρουμπέν Πένια)

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0 (Σουάρεζ 56′)