15 C

Μπαρτσελόνα – Μπανταλόνα 96-92: Ξεκίνημα με το δεξί για τους Μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη στην επιστροφή της Liga Endesa στην αγωνιστική δράση επικρατώντας της Μπανταλόνα με 96-92, στην πρεμιέρα του τουρνουά της Βαλένθια.

Μπορεί η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να ξεκίνησε καλύτερα από τους -θεωρητικά- φιλοξενούμενους, αλλά η Μπανταλόνα ξύπνησε, μόνο που όταν το έκανε αυτό ήταν πάρα πολύ αργά.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έκλεισε με το σκορ στο 44-30, υπέρ των Καταλανών και όλα έδειχναν ότι θα έχει μία άνετη πρεμιέρα χωρίς… καρδιακά.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος, αφού η Μπάρτσα κατάφερε να σημειώσει 30 πόντους και να δεχθεί 27 (74-57).

Βέβαια, η Μπανταλόνα δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, κάτι που κατάφερε στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί, η ομάδα του Ντουράν κατάφερε να σημειώσει 35 (!) πόντους, αλλά η διαφορά ήταν ήδη πολυ΄υψηλή και τελικά δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ήττα (96-92).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 16 πόντους, δείχνοντας ότι δεν πέρασε ούτε μία μέρα από τη διακοπή, ενώ για τους ηττημένους ο Κόνορ Μόργκαν με 21 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-30, 74-57, 96-92