19.7 C

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 88-96: Ερυθρόλευκο έπος κόντρα σε Μπάρτσα και διαιτητές!

Ένας ισοπεδωτικός Ολυμπιακός κέρδισε την Μπαρτσελόνα και τους τρεις διαιτητές, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και ταρακουνώντας την Ευρωλίγκα! Συγκλονιστικοί οι Σλούκας, Μάρτιν, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου, τα... έσταξε όταν έπρεπε ο Βεζένκοβ, καθοριστικoί και με αμυνάρες οι Χάρισον και Τζένκινς

Ο Ολυμπιακός ταρακούνησε συθέμελα την Ευρωλίγκα, με τη νίκη της σεζόν έως τώρα στη διοργάνωση! Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν κατά κράτος της Μπαρτσελόνα με 96-88 στο «Palau Blaugrana», στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Euroleague, «φτιάχνοντας» το ρεκόρ τους σε 6-5 έπειτα από δύο σερί ήττες και στέλνοντας ηχηρό μήνυμα σε όλη την Ευρώπη.

Οι Πουκλ, Γιόβτσιτς και Ρότσα έκαναν ό,τι μπορούσαν στην τέταρτη περίοδο για να «γυρίσουν» το ματς υπέρ των Καταλανών, ανακαλύπτοντας αντιαθλητικά φάουλ που δεν έγιναν ποτέ και «βαφτίζοντας» αμυντικά φάουλ-μαρς σαν επιθετικά! Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (ούτε για μία φορά δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ σε 40 λεπτά αγώνα, φτάνοντας μέχρι και το +15 στην πρώτη περίοδο) και η αήττητη, μέχρι απόψε στο «σπίτι» της, Μπαρτσελόνα, συμβιβάστηκε με την πρώτη εντός έδρας ήττα της στη φετινή Euroleague και τρίτη συνολικά στη διοργάνωση (9-3). Πάντως, η ισπανική ομάδα παραμένει στην 1η θέση της κατάταξης, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τεράστιο ματς από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος τελείωσε το ματς χωρίς λάθος (!), έχοντας 15 πόντους και 10 ασίστ, ξεπερνώντας τον Θοδωρή Παπαλουκά στην κατάταξη των ασίστ στο θεσμό (σ.σ.: είναι, πλέον, 8ος)! Απίστευτος ο Χασάν Μάρτιν «σκέπασε» τα καλάθια, σκοράροντας και 17 πολύτιμους πόντους (με 8 ριμπάουντ και 2 τάπες). Ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ σταμάτησε στους 16, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με όλους τους τρόπους.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στην τρέχουσα σεζόν και κανένας δεν υστέρησε. Ο Άαρον Χάρισον επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και πέτυχε δύο κρίσιμα καλάθια, ενώ έβγαλε τουλάχιστον τρεις καθοριστικές προσωπικές άμυνες στο τέλος και έκανε το κλέψιμο του αγώνα στον Αμπρίνες με το σκορ στο 82-84. Μέχρι την ισοφάριση (77-77) έφτασε η Μπαρτσελόνα, δεν κατάφερε να προσπεράσει ποτέ…

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας συμπεριέλαβε στην αρχική πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν, ενώ εκτός 12άδας έμειναν οι Κόνιαρης και Χαραλαμπόπουλος. Από την πλευρά του, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέταξε στη βασική πεντάδα τους Καλάθη, Χίγκινς, Αμπρίνες, Μίροτιτς, Οριόλα.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο στη Βαρκελώνη, με διαφορά το καλύτερο της σεζόν! Για την ακρίβεια, στα πρώτα οκτώ λεπτά όλα ήταν ιδανικά και μαγικά! Ο Θρύλος έπαιξε το απόλυτο μπάσκετ. Το μπάσκετ που ονειρεύεται ο προπονητής, οι πρόεδροι και τα εκατομμύρια των οπαδών του. Ο Παπανικολάου «έσβησε» τον Καλάθη και ο Τζένκινς τον Χίγκινς στο ξεκίνημα και οι Ερυθρόλευκοι με τρίποντο του Παπανικολάου προηγήθηκαν με 0-12 στο 3ο λεπτό! Ο Γιασικεβίτσιους κάλεσε εσπευσμένα τάιμ-άουτ!

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε το πρώτο της καλάθι 04:12 μετά το τζάμπολ για το 3-12 (τρίποντο Μίροτιτς). Ο Σλούκας ήταν ο «μαέστρος» με 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν στο ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +14 στο 6′ (4-18) χάρη στο δεύτερο τρίποντο του εξαιρετικού Τζένκινς στο ματς. Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της στο 6′, καθώς με τρίποντο του σούπερ Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-21! Με καλάθι και φάουλ του Μάρτιν στο 8′, μετά την ασίστ του Πρίντεζη, οι Πειραιώτες έφτασαν ξανά στο +15′ (11-26). Στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπαρτσελόνα «ροκάνισε» τη διαφορά, μειώνοντας σε 17-26, κάνοντας ένα σερί 6-0. Η ομάδα του Μπαρτζώκα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 5/7 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 1/1 βολή, έχοντας 9 ασίστ, τις 5 εξ αυτών ο Σλούκας. Από την πλευρά της, η ομάδα της Καταλονίας είχε μηδέν λάθη, αλλά μόλις 2 ριμπάουντ λόγω της εκπληκτικής ευστοχίας του Ολυμπιακού. Οι Μπλαουγκράνα μέτρησαν στα πρώτα δέκα λεπτά τα εξής: 3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/4 βολές.

Ήταν δεδομένο πως η Μπαρτσελόνα θα έβρισκε κάποια στιγμή πιο εύκολα το δρόμο για το καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε 30 πόντους έναντι 25 πόντων του Θρύλου. Ο Ολυμπιακός δεν είχε τη δημιουργία της πρώτης περιόδου, έχοντας μόλις 2 ασίστ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά βρήκε πόντους με ατομικές ενέργειες και προσωπικές φάσεις. Ο ΜακΚίσικ έκανε «όργια», σκοράροντας με προσωπικές ενέργειες και με όλους τους τρόπους. Σε αιφνιδιασμό, σε ένα εναντίον ενός, με τρίποντο… Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -2 (38-40) στο 16′ χάρη σε καλάθι του Μαρτίνεθ. Μέχρι εκεί, όμως.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ανέτρεψε σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά χάρη σε δύο τρίποντα του Κούριτς και δύο ατομικές ενέργειες του Χάνγκα, που οδήγησαν σε ισάριθμα καλάθια και φάουλ. Η διαιτησία προστάτευε την Μπαρτσελόνα, που είχε σκοράρει 21 πόντους σε 4 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ευστοχώντας παράλληλα σε δέκα διαδοχικές επιθέσεις σε αυτό το διάστημα. Εκεί, όμως, «μίλησαν» οι παικταράδες ΜακΚίσικ και Μάρτιν, που πήραν «παραμάζωμα» τους αντιπάλους τους. Ο Μάρτιν κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε στα… καλάθια τους γηπεδούχους, σκοράροντας το 38-42 στο 17′, ενώ με τρίποντο ο ΜακΚίσικ έκανε το 38-45 στο 18′ και ο Θρύλος βγήκε από τη δύσκολη θέση.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ οδηγούσε το σκορ για την ομάδα του: με κλέψιμο στον Χίγκινς και λέι-απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 43-49 στο 20′, για να κλείσει το πρώτο μέρος με σκορ 47-51 υπέρ των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο: 68.2% στα δίποντα (15/22) και 60% στα τρίποντα (6/10), με 3/5 βολές. Από την πλευρά τους, οι Καταλανοί είχαν 13/22 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 5/7 βολές, με τους Μίροτιτς και Κούριτς να έχουν 12 και 9 πόντους (με τρία τρίποντα) αντίστοιχα. Ο ΜακΚίσικ είχε 10 (ένα τρίποντο), ο Μάρτιν 9 και οι Παπανικολάου και Τζένκινς από 8 (αμφότεροι από δύο τρίποντα).

Στην τρίτη περίοδο, ο Μπαρτζώκας έβαλε ξανά τον αμυντικό «ογκόλιθο» Τζένκινς, ο οποίος είχε παίξει μόνο 07:35 στην πρώτη περίοδο, με μόλις ένα φάουλ. Η άμυνα του Ολυμπιακού επανήλθε σε υψηλό επίπεδο και κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς σκορ για 03:26 στην τρίτη περίοδο, μέχρι να σκοράρει ένα τρίποντο ο Χάνγκα. Με δύο βολές και ένα παλικαρίσιο τελείωμα από επιθετικό ριμπάουντ, από τον Έλις, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά ξανά τους 8 πόντους (47-55). Ο Χάνγκα μείωσε σε 50-55, αλλά με ένα καλάθι και φάουλ μπροστά στα μάτια του Μίροτιτς ο Σλούκας έκανε το 50-58, ενώ ο Έλληνας γκαρντ με δύο βολές «έγραψε» το 50-60. Διψήφιος και ο Κώστας με 10 πόντους.

Με το τρίτο τρίποντο του απίστευτου Παπανικολάου στο ματς, έπειτα από νέα ασίστ του Σλούκα, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» ξανά, τη φορά αυτή στο +13 (50-63 στο 26′). Ο Ολυμπιακός είχε «βραχυκλώσει» ξανά την Μπαρτσελόνα, όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, που η ισπανική ομάδα είχε μόλις τρεις πόντους σε 05:43 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καλάθη να τους κάνει πέντε σε εκείνο σημείο με δύο βολές (52-63). Οι Ερυθρόλευκοι συντηρούσαν τη διαφορά μεταξύ 9 και 11 πόντων, με τους Μπλαουγκράνα να σκοράρουν με… αίμα στην τρίτη περίοδο, όπου έμειναν για έξι λεπτά με μόλις τρεις πόντους και για επτά λεπτά με μόλις πέντε πόντους, πριν ο Χάνγκα μειώσει σε 54-63 στο 27′. Στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, η Μπαρτσελόνα «μάζεψε» ξανά τη διαφορά και μείωσε σε 61-67 με καλάθι του Ντέιβις στο 29′, αλλά ένα τρίποντο του Βεζένκοβ έδωσε βαθιά «ανάσα» στην ομάδα του (61-70 στο 30′). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 63-72! Η πολλή δουλειά είχε γίνει. Απέμεναν δέκα λεπτά για ένα τεράστιο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΔΙΠΛΟ.

Από τη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα πίεζε ασφυκτικά σχεδόν σε όλο το γήπεδο και οι Ερυθρόλευκοι έβρισκαν σκορ, ακόμα και στον αιφνιδιασμό, πασάροντας γρήγορα την μπάλα. Έτσι, ο Βεζένκοβ έκανε το 65-72 με λέι-απ, αλλά δύο λάθη του ΜακΚίσικ έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (71-74) στο 33′ με κάρφωμα του Μπολμάρο στον αιφνιδιασμό. Να σημειωθεί πως στο 65-72′ ο ΜακΚίσικ μπορεί να έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αλλά προσπάθησε να την πάρει πίσω και δεν έκανε σκληρό φάουλ στον Ντέιβις. Οι τρεις διαιτητές είδαν ξανά τη φάση και χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον παίκτη του Ολυμπιακού, αδικώντας προκλητικά τους Ερυθρόλευκους.

Η διαιτησία στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εμετική και έκανε ό,τι μπορούσε για να «γυρίσει» το ματς. Είναι χαρακτηριστική η φάση στο 35′ όταν ο Αμπρίνες έκανε πεντακάθαρο φάουλ στον Σλούκα, πάνω σε μπάσιμο, αλλά ο Πουκλ έδωσε… επιθετικό φάουλ του Σλούκα στον Ντέιβις και δύο βολές στον Αμερικανό σέντερ αντί για δύο βολές στον Έλληνα γκαρντ! Απίστευτα πράγματα. Παραλίγο να γίνει μία ύπουλη κλοπή του ιδρώτα των παικτών του Μπαρτζώκα. Ο Έλληνας προπονητής περιόρισε πολύ το rotation στο δεύτερο ημίχρονο (o Σπανούλης, για παράδειγμα, έπαιξε μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο) και αυτή η απόφαση είχε θετικό αντίκτυπο στην ομάδα.

Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, δεν έχασαν το μυαλό τους και παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους, με τον Σλούκα να είναι αψεγάδιαστος στο παρκέ και να μην κάνει λάθος σε όλο το ματς! Μπορεί να μέτρησε 1/7 τρίποντα, αλλά έβαλε τα σουτ που έπρεπε και δημιούργησε πολλάκις για τους συμπαίκτες του. Στο 34′ ο ΜακΚίσικ πήρε το τρίποντο και το έβαλε (71-77), αλλά η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 77-77 με ένα σερί 6-0 και ένα φόλοου του Μίροτιτς στο 35′ και τη γηπεδούχο ομάδα να «τρέχει» επιμέρους σκορ 14-5 στην τέταρτη περίοδο. Εκεί, όμως, οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν χαρακτήρα!

Ο συγκλονιστικός Μάρτιν έκανε το 77-79 στο 36′, εκμεταλλευόμενος το πικ εντ ρολ και την 9η ασίστ του Σλούκα. Με καλάθι και φάουλ του Χάρισον, μετά τη 10η ασίστ του φοβερού Σλούκα, ο Ολυμπιακός έκανε το 77-82 στο 36′, βγάζοντας αντίδραση στην αντεπίθεση των Καταλανών. Ο Βεζένκοβ ήταν ψύχραιμος από τη γωνία και «έγραψε» το 79-84 στο 37′, αλλά ο Αμπρίνες με τρίποντο μείωσε σε 82-84. Εκεί, έγινε η φάση που έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση. Στο 38′ ο Χάρισον πήρε το… πορτοφόλι του πρώην NBAερ Αμπρίνες και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, καθώς έβγαινε στον αιφνιδιασμό. Έβαλε τις βολές ο Άαρον, που τόσο πολύ έλειψε το προηγούμενο διάστημα, και το σκορ έφτασε στο στο 82-86. Ο Ολυμπιακός, με τον Χάρισον στο επίκεντρο, έβγαλε αμυνάρες. Συγκεκριμένα, ο Χάρισον τα έκανε όλα στα τελευταία λεπτά: κατάφερε να πετύχει ένα καλάθι και φάουλ, να κάνει δύο κλεψίματα (το ένα παίρνοντας και αντιαθλητικό φάουλ από τον Αμπρίνες), ενώ πήρε και ένα επιθετικό φάουλ από τον Νικ Καλάθη.

Στο 38′ ο ΜακΚίσικ έβαλε την υπογραφή του! Και αυτός! Η άμυνα τού έδωσε το τρίποντο, ο Αμερικανός έδειξε ηγετικές ικανότητες και δεν… μάσησε, ευστοχώντας για το 82-89! Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει μείωσε σε 88-91, με τον Χάρισον να χάνει δύο βολές στο 86-91, αλλά ο Βεζένκοβ ήταν ψύχραιμος στις βολές. Ο Σλούκας εκτέλεσε άλλη μία λόγω τεχνικής ποινής στον προκλητικό Γιασικεβίτσιους, που ήθελε και άλλα σφυρίγματα, ενώ το τελικό 88-96 διαμόρφωσε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο… θυελλώδης Μάρτιν, μετά την 4η ασίστ στο ματς από τον ΜακΚίσικ! Τι νίκη, Θεέ μου! Ο Ολυμπιακός έστειλε ΜΗΝΥΜΑ σε όλη την Ευρώπη, νικώντας μία από τι ακριβότερες ομάδες της Ευρωλίγκας και την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης!

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96.

Οι διαιτητές: Σάσα Πουκλ (Σλοβενία), Μιλιβόγε Γιόβτσιτς (Σερβία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία).