17.6 C

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-86: Γλίτωσε στο τσακ την «κατοστάρα»

Η Μπαρτσελόνα νίκησε σχετικά εύκολα τον Παναθηναϊκό στη Βαρκελώνη με 98-86, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-3, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 8-5.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, δείχνοντας από νωρίς ότι θέλει να τρέξει στο παρκέ και ανεβάσει το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 28-23 υπέρ της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς, η οποία έδειχνε ικανή να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός θέλησε να δείξει ότι τίποτα δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο πόντους (30-28). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με τον Μπράντον Ντέιβις (12 π) να εκτελεί από τη ρακέτα, σημειώνοντας τους 10 πόντους του στη δεύτερη περίοδο, μπόρεσε να διατηρηθεί σε θέση οδηγού.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +8 (55-47) για τους Καταλανούς, οι οποίοι εντόπισαν την αδυναμία των Πράσινων να αμυνθούν τη ρακέτα τους, ενώ παράλληλα έδειχναν ότι είναι ικανοί να ανεβάσουν ή να ρίξουν τον ρυθμό τους, όποτε εκείνοι ήθελαν.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 10 πόντους (57-47) με δύο εύστοχες βολές του Άντε Τόμιτς. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με τον Νικ Καλάθη να κάνει για ακόμη μία φορά ένα εξαιρετικό παιχνίδι (13 π, 10 ασ) και τον Τζίμερ Φριντέτ να βρίσκει τον καλό του εαυτό μετά από αρκετό καιρό (19 π) μπόρεσε να διατηρηθεί στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς μείωσε σημαντικά τη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 71-65.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε και στην τέταρτη περίοδο να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν σε καμία περίπτωση. Έτσι, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, η ομάδα του Πέσιτς ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (93-80) και εν τέλει έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 98-86, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε και ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 17.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86