18.4 C

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 79-72: Υπόθεση ενός… δεκαλέπτου για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη Euroleague, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 79-72, στο Παλάου Μπλαουγκράνα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1, ενώ η «Βασίλισσα» υποχώρησε στο 1-4.

Μπορεί για έναν ακόμη αγώνα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μην είχε τον Νίκολα Μίροτιτς στο παρκέ, αλλά μέσα από ομαδική δουλειά και παίζοντας τρομερό μπάσκετ στη δεύτερη περίοδο, πήρε μία εύκολη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ αρκετά κοντά στο 18-14, αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους Καταλανούς.

Βάζοντας 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο και δεχόμενοι μόλις 13, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έχτισαν μία σημαντική διαφορά της τάξεως των 21 πόντων (48-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη, που η Ρεάλ δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μιας και η Μπάρτσα έκανε διατήρηση της απόστασης ασφαλείας που είχε χτίσει από το πρώτο ημίχρονο.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα και η Μπαρτσελόνα έφτασε τελικά στη νίκη με 79-72. Ο Κάιλ Κούριτς ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, ενώ ο Μπράντον Ντέιβις είχε έναν γεμάτο αγώνα με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 (!) μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72