21.2 C

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 3-0: Ολική ανατροπή στην παράταση και πρόκριση στον τελικό! (vid)

Με επεισοδιακό τρόπο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 και με 3-0 να πανηγυρίσει στην παράταση στο «Καμπ Νου» απέναντι στη Σεβίλλη την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας για 42η φορά στην ιστορία της.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό, όταν ο Ντεμπελέ με ένα καταπληκτικό – άπιαστο – πλασέ εκτός περιοχής άφησε άγαλμα τον Βάτσλικ για το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΝΤΕΜΠΕΛΕ

Η Σεβίλλη είχε κλειστεί καλά από την τριάδα των στόπερ των Καταλανών και σε ελάχιστες περιπτώσεις κατάφερε να χτυπήσει στην κόντρα. Σε μια από αυτές τις λίγες ευκαιρίες βρήκε την ευκαιρία να πετύχει το εκτός έδρας γκολ.

Στο 73′ ο Εν Νεσιρί ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, άνοιξε διαγώνια αριστερά στον Οκάμπος που έκανε την ποδιά στον Μινγκέθα και έπεσε, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Ωστόσο ο Αργεντινός εκτέλεσε στο κέντρο και ο Τερ Στέγκεν το έπιασε.

Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ ΤΕΡ ΣΤΕΓΚΕΝ ΣΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΟΚΑΜΠΟΣ

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει, έβαλε πολλούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή και δικαιώθηκε έστω και καθυστερημένα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φερνάντο και δύο λεπτά αργότερα ο Πικέ με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γκριεζμάν σημείωσε το 2-0 που έστειλε το ματς στην παράταση.

ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΠΙΚΕ

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν μείνει από δυνάμεις και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το τρίτο γκολ. Στο 95′ ο Μπρέιθγουεϊτ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά το γύρισμα του Άλμπα και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΠΡΕΙΘΓΟΥΕΪΤ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στον τελικό οι Καταλανοί θα τεθούν αντιμέτωποι με τον νικητή του ζευγαριού Λεβάντε – Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-1 το πρώτο ματς).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (78′ Φίρπο), Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς (78′ Μοριμπά), Ντεστ (63′ Γκριεζμάν), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (89′ Μπρέιθγουεϊτ), Άλμπα, Μέσι, Ντεμπελέ (89′ Τρινκάο)

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Βιδάλ (54′ Νάβας), Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια (54′ Ρεκίκ), Όλιβερ Τόρες (62′ Οκάμπος), Φερνάντο, Χορδάν (106′ Μουνίρ), Σούσο (79′ Πάπου Γκόμες), Εν Νεσιρί, Ντε Γιονγκ (54′ Ράκιτιτς)