20.8 C

Μπαρτσελόνα – Βαγιαδολίδ 5-1: Άλλη μια μέρα στο γραφείο για τον Μέσι

Εμβόλιμη αγωνιστική στην Ισπανία και ο Λιονέλ Μέσι αποφάσισε να προσφέρει μεσοβδόμαδο… θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο «Καμπ Νου» ή απλά παρακολούθησαν από την τηλεόραση τους την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Βαγιαδολίδ.

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 5-1 της ομάδας του Σέρχιο Γκονθάλεθ και ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή, ωστόσο λίγη σημασία έχουν αυτά μετά την παράσταση που προσέφερε ο Αργεντινός σούπερ σταρ.

Πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε δύο φανταστικές ασίστ, ενώ έχασε την ευκαιρία για χατ τρικ στις καθυστερήσεις. Το σκορ άνοιξε ο Λανγκλέ με δυνατό σουτ στο 2′, ο Κίκο Ολίβας ισοφάρισε προσωρινά στο 15′ με το… γόνατο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και από εκεί και πέρα ξεκίνησε η παράσταση του Αργεντινού: Έδωσε μαγική ασίστ στον Βιδάλ για το 2-1 στο 29′ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 3-1 στο 34′ (σκορ ημιχρόνου). Μάλιστα, αυτό ήταν το 50ό που πετυχαίνει με αυτόν τον τρόπο!

Πάλι ο ίδιος στο 77′ έγραψε το 4-1 και με μια ακόμα φοβερή ασίστ με κάθετη πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Λουίς Σουάρες να διαμορφώσει το τελικό 5-1.