20.8 C

Μπάσκετ: Μυθικός Ντόντσιτς σκόραρε 48 πόντους και «ισοπέδωσε» την Αργεντινή!

Η Σλοβενία έκανε μία «χαψιά» την Αργεντινή με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει όργια και να πετυχαίνει 48 πόντους σε 31 λεπτά στην εμφατική νίκη με 118-100!

Στη «Saitama Super Arena» η Εθνική Σλοβενίας άρχισε θριαμβευτικά την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, επικρατώντας της Αργεντινής με 118-100 για την 1η αγωνιστική του Γ’ ομίλου στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ. Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, σκοράροντας 48 πόντους, 31 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο! Παράλληλα, μέτρησε 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 31:07 λεπτά συμμετοχής.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Στην πρώτη εμφάνιση της καριέρας του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Σλοβένος γκαρντ έκανε τα πάντα, έχοντας 31 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! Μάλιστα, «άγγιξε» το ρεκόρ Ολυμπιακών Αγώνων του Όσκαρ Σμιντ, ο οποίος με την Εθνική Βραζιλίας είχε πετύχει 55 πόντους!

Η Σλοβενία προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 62-42 ύστερα από 20 λεπτά αγώνα και ο Ντόντσιτς είχε 31 πόντους με 5/5 βολές, 7/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα, καθώς, επίσης, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος παίζοντας για 16:24. Μάλιστα στα πρώτα επτάμισι λεπτά του αγώνα είχε πετύχει 17 πόντους! Τελικά, ο 22χρονος σούπερ σταρ έφτασε τους 48 πόντους και έγινε αλλαγή περίπου πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Συνολικά, ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στο παρκέ για 31:07, σκοράροντας 48 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά (6/7 βολές, 12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα), ενώ μέτρησε 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες, αλλά και 6 λάθη.

Για την Αργεντινή, ο 41χρονος Λουίς Σκόλα με 23 και ο Φακούντο Καμπάτσο με 21 πόντους ξεχώρισαν σε μία κακή ομαδική εμφάνιση. Όσο για τον Χουάν Πάμπλο Βαουλέτ, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στην ΑΕΚ, είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα) και 2 κλεψίματα σε 7 λεπτά. Η Σλοβενία ήταν εμφανώς ανώτερη, έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +30, ενώ έκανε… πάρτι στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 59 έναντι μόλις 32 της Αργεντινής!

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Αργεντινή): 24-32, 42-62, 66-88, 100-118.

Η ασύλληπτη εμφάνιση του Ντόντσιτς:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντεθ): Σκόλα 23, Καμπάτσο 21 (3), Λαπροβίτολα 8, Μπρουσίνο 5 (1), Μπολμάρο 2, Καφάρο, Ντέλια 7, Ντεκ 17 (1), Βιλντόσα 11, Βαουλέτ 4, Γκαρίνο 2.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Ρούπνικ 4 (1), Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 22 (4), Μούριτς 3 (1), Τόμπι 11, Μπλάζιτς 3 (1), Χρόβατ, Ντίμετς 5, Ντράγκιτς 7 (1), Τσάντσαρ 12 (1), Τσεμπάσεκ, Ντόντσιτς 48 (6).

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης, πατήστε ΕΔΩ.

*Κομισάριος του αγώνα ήταν ο Έλληνας Ανδρέας Παπαδόπουλος.