19.7 C

Μπάσκετ: Πρώτη νίκη για τη Γερμανία, 99-92 τη Νιγηρία

H Εθνική Γερμανίας επικράτησε της Εθνικής Νιγηρίας με 99-92 για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Το ματς ήταν ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα και ισόπαλο (74-74 στο 30′), αλλά στην τέταρτη περίοδο η Γερμανία ανέβασε… στροφές και έσπασε το ρόδι!

Στη «Saitama Super Arena» η Γερμανία πήρε την πρώτη νίκη της στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ, ενώ η Νιγηρία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες. Υπενθυμίζεται πως στην πρεμιέρα η Γερμανία είχε ηττηθεί από την Ιταλία με 92-82 και η Νιγηρία από την Αυστραλία με 84-67.

Ο Γιόχαν Βόιτμαν της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο φόργουορντ/ σέντερ των Ορλάντο Μάτζικ, Μόριτς Βάγκνερ, σημείωσε 17 πόντους. Καταλυτικός στην τέταρτη περίοδο, όταν η Γερμανία «έχτισε» διαφορά, ήταν ο Ντανίλο Μπαρτέλ της Φενερμπαχτσέ, σκοράροντας 14 πόντους.

Για τη Νιγηρία, ο φόργουορντ των Μιλγουόκι Μπακς, Τζόρνταν Νβόρα, πέτυχε 33 πόντους, μετρώντας 7/12 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 50-50, 74-74, 92-99.

ΝΙΓΗΡΙΑ (Μάικλ Μπράουν): Οκπάλα 5, Αγκάντα 6 (2), Ούντοχ 2, Μετού 3 (1), Εμεγκάνο 2, Όνι 15, Όκαφορ 9, Οκόγιε, Βίνσεντ 8 (2), Νβόρα 33 (7), Νβάμου, Ατσιούβα 9.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χένρικ Ρεντλ): Μπόγνκα 5, Σαϊμπού 3 (1), Λο 13 (2), Γκίφεϊ 5 (1), Βόιτμαν 19 (2), Μπέντσινγκ 2, Βάγκνερ 17 (2), Μπαρτέλ 14, Τίμαν 9 (1), Όμπστ 12 (3).

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατήστε ΕΔΩ.