18.2 C

Μπασκόνια – Άλμπα 77-84: Την έσυρε μακριά από την οκτάδα

Το τέταρτο φετινό διπλό, δίνοντας παράλληλα τέλος στις έξι διαδοχικές ήττες, πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου (8-13, 14η θέση) στη Βιτόρια. Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 84-77 της Μπασκόνια, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην τρίτη διαδοχική ήττα και δωδέκατη στο σύνολο, κρατώντας τους μακριά από την οκτάδα.

Το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου σε άμυνα και επίθεση, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ (21-11), βοήθησε την Άλμπα να πετύχει την ανατροπή και να εξασφαλίσει στο 30΄ μία διαφορά (+6, 67-61), η οποία αποτέλεσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Βάσκων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή στον… επίλογο, πλησίασαν στο -3 στο 38΄ (74-77), αλλά το τρίποντο του Μάουντο Λο στο επόμενο λεπτό (74-82) αποτέλεσε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Βάσκων για ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ο Σίβα με 14 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Πολονάρα με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84.