19.1 C

Μπασκόνια – Αρμάνι 86-69: «Καυτή» και αποφασισμένη για πλέι οφ

Η Μπασκόνια δεν εγκαταλείπει τις προσπάθειες της να μπει στην οχτάδα. Οι Βάσκοι σημείωσαν την 8η νίκη τους στα τελευταία 9 (!) παιχνίδια (17-14), δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση και δεν αφήνουν κανέναν να αισθάνεται… ασφαλής.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς συνέτριψε στη Βιτόρια την Αρμάνι Μιλάνο (86-69), η οποία υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα της μετά από εκείνη απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ως εκ τούτου, βρίσκεται πλέον στο 19-12 και η θέση της στην τετράδα παραμένει επισφαλής.

Η Μπασκόνια παρότι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με έξι πόντους (είχε 0/10 τρίποντα), φρόντισε να πατήσει γκάζι, να βγάλει ενέργεια με τα ριμπάουντ και να αποκτήσει το πάνω χέρι. Έστω κι αν στο ημίχρονο προηγείτο μόλις με έναν πόντο (33-32).

Ο Χένρι πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο (19π.), ενώ με double double ολοκλήρωσε το ματς ο Πολονάρα (17π., 13ριμπ.). Για την Αρμάνι που δεν είχε καθόλου πλάνο στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο – και κατέρρευσε στο τέταρτο – 13 πόντους είχε ο Πάντερ και 12 ο Ροντρίγκεθ.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69.