18.1 C

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 71-72: Της ανατροπής το κάγκελο!

Το πιο εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο της σεζόν παίχτηκε στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα!

Για 27 λεπτά ο ισπανικός εμφύλιος ανάμεσα στην Μπασκόνια και την Μπαρτσελόνα ήταν ένα πολύ κλειστό ματς. Κάπου εκεί άρχισε ένα μίνι σερί των Καταλανών και η διαφορά έφτασε στο 48-56, 2’47” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί όμως κάτι έγινε. Και από το 52-58 χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 8 λεπτά μέχρι να ξεκολλήσουν οι φιλοξενούμενοι από το καταραμένο 58.

Στο μεταξύ, η Μπασκόνια με ένα σερί 17-0 έφτασε στο +11 (69-58), ενεργοποιώντας έστω και με τρομερή καθυστέρηση τα αντανακλαστικά της Μπαρτσελόνα. Μιας ομάδας με αστρονομικό μπάτζετ και απίστευτο ατομικό ταλέντο. Τώρα βέβαια, δεν ήταν μόνο το τεράστιο ταλέντο της Μπάρτσα υπαίτιο για όσα ακολούθησαν.

Το 71-61 έγινε 71-72 πριν καλά – καλά το καταλάβουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Στην τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Καλάθης πήρε το κρίσιμο σουτ, γνωρίζοντας πως μένει χρόνος για μια ολόκληρη επίθεση της Μπασκόνια. Οι Βάσκοι αστόχησαν, τους δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία για μια ακόμη επίθεση 2,1 δευτερολέπτων, αλλά το κόψιμο του Μίροτιτς στον άποντο και μοιραίο Πίτερς επισφράγισε την εκπληκτική ανατροπή της ομάδας του Γιασικεβίτσιους…

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72